Paul Chambers'ın kullandığı bas yürüyüşlerindeki armonik yapı
Harmonic structure of Paul Chambers' walking bass lines
  1. Tez No: 906818
  2. Yazar: SEMİH TUNAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ÖZKELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Paul Chambers'ın kullandığı bas yürüyüşlerindeki armonik yapının tespit edilmesine yönelik genel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini caz müziği kontrbas sanatçılarından Paul Chambers, örneklemini ise Bud Powel'ın Cleopatra's Dreams, John Coltrane'in Gaint Steps, Klemmer ve Lewis'in Just Friends, Sigmund Romberg'in Softly, As In A Morning Sunrise, Victor Young'un Stella By Starlight, Jeroma Kern'in Yesterdays eserindeki Paul Chamber'ın bas yürüyüşleri oluşturmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinin oluşturulmasında ve eserlerin yürüyen baslarına ilişkin verilerin toplanmasında nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde görsel analiz tekniğinden yararlanılmış; bu kapsamda Paul Chambers'ın kullandığı bas yürüyüşlerindeki armonik yapı; diyatonik, kromatik, çift kromatik yaklaşım sesleri, tam ve yarım sesten oluşan melodik kalıplar, doğal ve altere gerilimli sesler, majör, minör, simetrik ve modal dizilerle analiz edilerek Paul Chambers'ın bas yürüyüşlerinde kullandığı armonik yapısına ilişkin sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in the general screening model aimed at determining the harmonic structure in bass walks used by Paul Chambers. The universe of the study is Paul Chambers, one of the jazz music double bassists, and the sample consists of Paul Chamber's bass walks in Bud Powell's Cleopatra's Dreams, John Coltrane's Gaint Steps, Klemmer and Lewis's Just Friends, Sigmund Romberg's Softly, As In A Morning Sunrise, Victor Young's Stella By Starlight, and Jeroma Kern's Yesterdays. Document review, one of the qualitative research techniques, was used in establishing the theoretical framework of the study and in collecting data on the walking basses of the works. Visual analysis technique was used in the analysis of the data; Diatonic, chromatic, bichromatic approximation tones, melodic patterns consisting of whole and semitones, natural and altered tension tones, major, minor, symmetrical and modal scales were analyzed and results regarding the harmonic structure used in Paul Chambers' bass walks were presented.