Travma sonrası stres bozukluğunda üstbiliş ve bilişsel işlevler ilişkisi
The relationship of metacognition and cognitive functions in posttraumatic stress disorder
- Tez No: 906824
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), travmatik olaylara maruz kaldıktan sonra gelişebilen; yeniden yaşantılama, kaçınma, duygudurum, aşırı uyarılmışlık ve bilişle ilgili problemler gibi dört temel belirti kümesiyle kendini gösteren psikiyatrik bir hastalıktır. Bununla birlikte TSSB'nin bilişsel işlevler üzerindeki olumsuz etkisini gösteren birçok çalışma mevcuttur. En genel tanımıyla düşünme hakkında düşünme eylemi olarak tanımlanan üstbiliş kavramının işlevsel olmayan kullanımı psikopatolojilerle ilişkili bulunmuştur. Amaç: Araştırmada travmatik bir yaşam olayı olan trafik kazasını geçirmiş bireyler içerisinden; TSSB var olan hastalar ile trafik kazası sonucunda TSSB geliştirmemiş katılımcılar arasında bilişsel işlevler ve üstbiliş performanslarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran 43 kişi olgu 53 kişi kontrol grubu olmak üzere 96 kişi alınmıştır. Katılımcılara tanı konulmasında ve doğrulanmasında DSM-5 için TSSB tanı ölçekleri ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği" ölçekleri, üstbilişi ölçmek için Üstbiliş 30 Ölçeği (ÜBÖ- 30) ve nöropsikolojik testler (Stroop Testi, Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Sayı Sembolleri, İz Sürme Testi (A ve B) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) is a psychiatric disorder that might evolve after exposure to traumatic events, manifested by four basic symptoms sets such as re-experiencing, avoidance, mood, over-excitation, and cognition problems. Nevertheless, there are many studies showing the negative effect of PTSD on cognitive functions. The most functional definition of metacognition, which is defined as thinking action about thinking itself, has been found to be related to psychopathologies. Aim: Among the individuals who had a traffic accident, which is a traumatic life event, it is aimed in the research to compare cognitive functions and metacognitionperformances among the patients with PTSD and participants who did not develop PTSD because of a traffic accident. Method: The study included 96 people, 43 of whom were admitted to the Dokuz Eylul University Forensic Medicine Department and 53 of them were control groups. Structured Clinical Interview was performed for DSM-5 in diagnosis and confirmation of the participants and PTSD Scale (CAPS) Applied by Clinician. Then,“Life Events Checklist for DSM-5, Posttraumatic Stress Disorder Checklist, Childhood Trauma Scale, Peritraumatic Dissociation Scale”scales, Metacognition- 30 Scale to measure metacognition (MCQ-30) and neuropsychological tests (Stroop Test, Rey Auditory Verbal Learning Test, Digit Symbols, Trail Making Test A and B) were applied.