Flört uygulamaları kullanan kadınların siber taciz deneyimleri
Cyber ​​harassment experiences of women using dating apps
  1. Tez No: 906848
  2. Yazar: BÜŞRA TULUMBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnternet kullanımı, teknolojik gelişmelerin artmasıyla günümüzde kullanımı yaygınlaşmakta ve insan hayatında önemli bir yer edinmektedir. Dijital dünya; eğitim, sanat, politika ve eğlence gibi pek çok alanda kişinin hayatının içerisinde bulunmakta ve kolaylıklar sağlamaktadır. Hayatın içerisinde yenilikler getiren dijitalleşmenin, insan ilişkilerinde de yenilikler getirdiği görülmektedir. İlişkisel anlamda bireyler, duygu ve davranışlarını bir başkası ile paylaşma gereksinimi duymaktadır. Duyulan bu ihtiyaçla birlikte bireyler zaman içerisinde romantik ilişkilerini dijital ortamda yaşamaya başlamaktadır. Sosyal medya ve flört uygulamaların yaygınlaşmasıyla sosyal hayatına zaman ayıramayan ya da hayat telaşı içerisinde flörtleşmeye vakit bulamayanlar için alternatif tanışma ortamları oluşturulmaktadır. Teknolojik gelişmelerin olumlu yönlerinin yanında, dijital ortamda gelişen şiddet türleri de oluşmaya başladı. Siber şiddet veya taciz durumlarının günümüzde giderek arttığı görülmektedir. Bu araştırmada, flört uygulaması kullanan kadınların siber taciz deneyimleri araştırılmıştır. Araştırmada İstanbul'da yaşayan 18 yaşını doldurmuş ve flört uygulamasını hayatında en az bir kere kullanmış olan 20 kadınla çalışılmıştır. Araştırma da nitel yöntem kullanılmış, katılımcılar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları ile katılımcıların flört uygulaması kullanma motivasyonları, amaçları ve yaşadıkları rahatsız edici durumlar belirlenmiştir. Siber taciz durumların yaşanıp yaşanmadığı sorgulanmış ve genel olarak katılımcıların uygulamayı kullandıkları esnada taciz yaşadıklarını fark etmediklerini ancak sonrasında psikolojik olarak kendilerini kötü hissettikleri bulunmuştur. Araştırma kapsamında flört uygulamasını kullanan kadınların motivasyonlarının farklılık gösterdiği, eğlence ve cinsel amaçlı kullandıkları ve uygulama içerisinde siber tacize maruz kaldıkları tespit edildi. Genellikle siber taciz olarak mesajlarla tacize uğradıklarını, tehdit, aşağılama gibi durumlarla karşılaştıkları belirtilmiştir. Ancak bu araştırmada insanların siber tacizin ne olduğunu tam olarak bilmedikleri, yaşadıklarında ne yapacaklarını ve sonrasında psikolojik olarak nasıl başa çıkacaklarını bilemedikleri sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda katılımcıların yaşadıkları olumsuz deneyimlere rağmen uygulamaları kullanmaya devam ettikleri, yalnızca belli bir süre ara verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet usage has become widespread with the increase in technological developments and has gained an important place in people's lives today. The digital world is involved in various aspects of life such as education, art, politics, and entertainment, providing convenience. It is observed that digitalization, which brings innovations into life, also brings innovations in human relationships. On a relational level, individuals feel the need to share their emotions and behaviours with others. With this need, people have started to experience their romantic relationships in the digital realm over time. Alternative meeting environments are being created for those who cannot find time for social life or flirting due to the rush of life, with the widespread use of social media and dating apps. Alongside the positive aspects of technological developments, types of violence that develop in the digital environment have also begun to emerge. It is observed that instances of cyber violence or harassment are increasing nowadays. This research investigates the experiences of women using dating apps with cyber harassment. The study included 20 women who are 18 years old and older living in Istanbul and who have used the dating application at least once in their lives. A qualitative method was used in the research, in- depth interviews were conducted with the participants, and the obtained data were analyzed using content analysis. The findings of the research identified the participants' motivations, purposes, and disturbing experiences with using dating apps. It was questioned whether instances of cyber harassment occurred, and it was found that generally, participants did not realize they were being harassed while using the app but felt psychologically bad afterward. Within the scope of the study, it was found that the motivations of women using a dating application varied, they used it for entertainment and sexual purposes and were exposed to cyber harassment within the application. They stated that they were generally harassed via messages as cyber harassment and encountered situations such as threats and humiliation. However, this research concluded that people do not fully know what cyber harassment is, do not know what to do when they experience it and how to cope psychologically afterwards. At the same time, it was concluded that despite the negative experiences they had, the participants continued to use their applications, only taking a break from using them for a certain period of time.