Temsilde eşitlik ve Türkiye'de kadınların siyasal temsili
Equal representation and political representation of women in Turkey
  1. Tez No: 906878
  2. Yazar: BUSE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ SÜHEYL BATUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireylerin toplum içinde eşit ve adil bir düzen sağlama istekleri, demokrasinin temelini oluşturmuştur. Tarih boyunca bu sistem içerisinde, birey olarak varlığını kabul ettirmek için mücadele eden kadınların, hak arama mücadelesi günümüzde de devam etmektedir. Kadınların, toplum tarafından kendilerine biçilen rollere, kendilerini adamaları beklenirken birey olarak varoluş mücadeleleri, eril kurallar üzerine kurulu Dünya'da Fransız Devriminden, Kurtuluş Mücadelemize farklı olaylarda kendini göstermiştir. Bu bağlamda demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinin, hala sağlanamadığı ve uygar Dünya olma yolunda gidilecek yolun çok olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada temsil kavramına, demokrasi ve kadının insan hakları bağlamında yaklaşılmaktadır. Kavramsal açıklamaların ardından Dünya'da ve Türkiye'de kadınların hak mücadelesi tarihsel olarak ele alınmaktadır. Çalışmada Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne seçilen kadın milletvekillerine sorular yöneltilerek, temsil meselesine farklı bir pencereden yaklaşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede bir kadın devrimi olan Cumhuriyet'in 100. yılında, demokrasinin temelindeki kadın erkek eşitliği tablosunun ve kadının insan hakları mücadelesinin analizinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The claim of individuals to ensure an equal and fair demand in society has formed the basis of democracy. The struggle of women, who have struggled throughout history to have their existence accepted as individuals within this system, continues today. While women are expected to devote themselves to the roles assigned to them by society, their struggle for existence as individuals has manifested itself in different events, from the French Revolution to our War of Independence, in a world based on masculine rules. In this thesis, it is possible to say that equality between men and women, which is the basic criterion of democracy, has still not been achieved and there is still a long way to go towards becoming a civilized world. In this study, the concept of representation is approached in the context of democracy and women's human rights. Following conceptual explanations, women's struggle for rights in the world and in Turkey is discussed historically. In the study, the issue of representation was approached from a different perspective by asking questions to female members of parliament elected to the Turkish Grand National Assembly. In this thesis, it is aimed to analyze the equality between men and women on the basis of democracy and the struggle for women's human rights on the 100th anniversary of the Republic, which was a women's revolution.