Irak halkı arasında çoklu transfüze talasemi hastalarında virüs (hepatit C, B, Sitomegalovirüs ve Toxoplasma gondii) prevalansının sero-moleküler belirteçler ile belirlenmesi
Sero-molecular markers study prevalence on the virus (hepatitis C, B, Cytomegalovirus, and Toxoplasma gondii) among multi-transfused thalassemia among Iraqi people\wasit city
  1. Tez No: 906879
  2. Yazar: ASEEL SHAKIR GHLAIM AL JAREE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Melda DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAEEM MOHAMMED MOHSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Talasemi, genler yoluyla bireyler arasında aktarılan kalıtsal bir hastalıktır. Şu ana kadar genetik modifikasyon dışında herhangi bir tedavisi kanıtlanmamıştır. Talasemi transfüzyonu yapılan hastaların çoğu, donörlerin kanı yoluyla hastalıkların bulaşmasından şikâyetçidir. Bu çalışma, immünolojik ve serolojik testlerden daha etkili ve doğru olduğu düşünülen moleküler tanının gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, Örneklerin toplanması ve moleküler serolojik belirteçlerin çalışılması tamamlandıktan sonra, Irak nüfusuna aktarılan talasemi hastaları arasında virüs (hepatit C ve B, Sitomegalovirüs ve Toxoplasma gondii) prevalansının seromoleküler belirteçler ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 500 beta-talasemi major hastası katılmıştır. Hastaların %67'si erkek, %33'ü kadın olup yaş aralığı 5±50 yıl arasında değişmektedir. Çalışmaya katılan hastaların serum örneklerinde IgG ve IgM'yi tespit etmek için ELISA, virüs miktarını belirlemek için ise PCR testi kullanılmıştır. Mevcut ticari ELISA ve PCR kitlerine göre, Hepatit B ve HBVsAg IgG taşıyan 16 örnek (9 erkek,7 kadın), Hepatit B ve HBVsAg IgM taşıyan7 örnek (4 erkek,3 kadın) tespit edilmiştir. HBV-PCR 5 hastada (3 erkek, 2 kadın) pozitif bulunmuştur, viral olmayan 144 talasemi hastasında ise tüm kontrol sonuçları negative olarak belirlenmiştir. Hepatit C tipi HCVAb IgG'nin 27 erkek, 19 kadın olmak üzere 46 hastada pozitiftir. HCVAb IgM hastalarında ise 16'sı erkek,10'u kadın olmak üzere 26 hasta pozitif olarak belirlenmiştir. PCR incelemesinde ise 12'si erkek ve 8'i kadın olmak üzere 20 hasta pozitif tespit edilmiştir. Talasemi hastalarının örneklerinde de sonuç negatiftir. CMV-IgG 317 hastadan 267'sinde pozitif olup bunların 139'u kadın, 128'i erkek olarak dağılım göstermiştir. Kontrol grubunda IgG, 60erkek ve 70 kadında pozitiftir. Sitomegalovirüs IgM, erkek ve kadınlarda sırasıyla 17 ve 30 olmak üzere 47 kişide pozitif bulunmuştur. CMV-IgM moleküler belirteçlerle 12 kadın ve 16 erkek olmak üzere 28 kişide pozitif bulunmuştur. Toksoplazmoz IgG, erkeklerde 18, kadınlarda 22 olmak üzere 40 pozitif hasta bulunurken, enfeksiyonu olmayan talasemi hastalarında 3 erkek ve 3 kadında pozitiftir. Ayrıca Toxoplasma gondii IgM ve PCR test sonuçları tüm hasta ve kontrollerde negatif bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, iki teknik olan immünolojik ve moleküler tanı arasında önemli bir fark olduğu ve immünoglobulinlerin uzun süre kalabilmesi nedeniyle immünolojik tanıya güvenmenin mümkün olmadığı, ancak antijenlerin varlığının enfeksiyon için bir gösterge olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, enfeksiyon erkekler ve kadınlar arasında farklılık göstermiş ve genel olarak kadınlar daha az enfekte olmuştur, ancak Sitomegalovirüs enfeksiyonu kadınlarda daha yüksek değerler almıştır. Enfeksiyonların çoğu tekrarlanan kan transfüzyonları yoluyla meydana geldiğinden, donör kanının moleküler tanısının doğrulanması önerilmektedir. Diğer patojenlerin araştırılması da talasemi hastalarının yanı sıra donörler için de dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Thalassaemia is an inherited disease transmitted between individuals through genes. So far, no treatment other than genetic modification has been proven. Most patients receiving thalassaemia transfusions complain of disease transmission through the blood of donors. This study emphasises the necessity of molecular diagnosis, which is more effective and accurate than immunological and serological tests. In this context, our study aimed to investigate the prevalence of viruses (hepatitis C and B, Cytomegalovirus and Toxoplasma gondii) among thalassaemia patients transferred to the Iraqi population by sero-molecular markers after the collection of samples and the study of molecular serological markers were completed. The study included 500 beta-thalassaemia major patients. 67% of the patients were male, 33% were female and the age range was 5±50 years. ELISA was used to detect IgG and IgM and PCR test was used to determine the amount of virus in the serum samples of the patients participating in the study. According to available commercial ELISA and PCR kits, 16 samples (9 males, 7 females) carrying Hepatitis B and HBVsAg IgG and 7 samples (4 males, 3 females) carrying Hepatitis B and HBVsAg IgM were detected. HBV-PCR was positive in 5 patients (3 males, 2 females) and all control results were negative in 144 non-viral thalassaemia patients. Hepatitis C type HCVAb IgG was positive in 46 patients (27 males, 19 females). HCVAb IgM was positive in 26 patients, 16 males and 10 females. In PCR examination, 20 patients, 12 males and 8 females, were found positive. The results were also negative in the samples of thalassaemia patients. CMV-IgG was positive in 267 of 317 patients, of whom 139 were female and 128 were male. In the control group, IgG was positive in 60 males and 70 females. Cytomegalovirus IgM was positive in 47 patients, 17 and 30 in males and females, respectively. CMV-IgM was found positive by molecular markers in 28 individuals, 12 females and 16 males. Toxoplasmosis IgG was positive in 40 patients, 18 in males and 22 in females, while it was positive in 3 males and 3 females in thalassaemia patients without infection. In addition, Toxoplasma gondii IgM and PCR test results were negative in all patients and controls. According to these results, it was found that there is a significant difference between the two techniques, immunological and molecular diagnosis, and that it is not possible to rely on immunological diagnosis because immunoglobulins can remain for a long time, but the presence of antigens is an indicator for infection. Similarly, infection differed between men and women, and overall women were less infected, but Cytomegalovirus infection had higher values in women. As most infections occur through repeated blood transfusions, confirmation of molecular diagnosis of donor blood is recommended. Investigation of other pathogens should also be considered for donors as well as thalassaemia patients.