Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bağlamında umuma iletim hakkı
The right of communication to the public in the context of the Law on Intellectual and Artistic Works
- Tez No: 906889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Umuma iletim hakkı, eser sahibinin eserinin geniş kitlelere ulaştırılması ve yayılması üzerindeki kontrolünü sağlamayı amaçlayan önemli bir fikri mülkiyet hakkıdır. Bu hak, özellikle dijital çağın hızla geliştiği günümüzde, eser sahiplerinin haklarının korunması açısından büyük bir öneme sahiptir. Umuma iletim hakkı, radyo, televizyon, kablolu ve kablosuz iletim gibi geleneksel medya araçlarının yanı sıra, internet ve uydu aracılığıyla yapılan yayınları da kapsamaktadır. Bu kapsam, eserlerin çeşitli platformlar üzerinden geniş bir izleyici kitlesine ulaşmasını sağlar ve eser sahibine bu iletimler üzerinde münhasır haklar tanır. Tez çalışmamız kapsamında giriş bölümünde eser, eser çeşitleri ve eser sahipleri kavramları hakkında genel bir bilgi verilecektir. İkinci bölümde, umuma iletim hakkı tanımı, kapsamı ve diğer mali haklarla ilişkileri ele alınacaktır. Üçüncü bölümde, umuma iletim hakkı çeşitleri olan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar vasıtasıyla umuma iletim, yeniden iletim ve umuma erişilebilir kılma hakkı detaylıca incelenecektir. Son bölümde ise umuma iletim hakkının ihlali halinde açılabilecek davalara değinilecektir. Bu çalışma, umuma iletim hakkını kapsamlı bir şekilde incelemeyi, hakkın kapsamını detaylıca ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The right of communication to the public is a crucial intellectual property right that aims to grant the author control over the dissemination and distribution of their work to a broad audience. This right is especially significant in today's rapidly developing digital age, as it plays a key role in protecting the rights of authors. The right of communication to the public encompasses not only traditional media channels such as radio, television, cable, and wireless transmission but also includes broadcasts via the internet and satellite. This scope allows works to reach a wide audience across various platforms, granting the author exclusive rights over these transmissions. In our thesis, the introduction will provide general information on the concepts of works, types of works, and authorship. The second section, the definition, scope, and relationships of the right of communication to the public with other economic rights will be addressed. The third section will examine in detail the types of communication to the public, including transmission via means of transmitting signs, sounds, and/or images, retransmission, and the right to make works accessible to the public. The final section will cover the legal actions that can be taken in cases of infringement of the right of communication to the public. This study aims to comprehensively analyze the right of communication to the public and examine its scope in detail.