Web 2.0 araçlarını kullanan öğretmenlerin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of self-efficacy of teachers using web 2.0 tools for developing digital teaching materials
- Tez No: 906890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Web 2.0 araçlarını kullanan öğretmenlerin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, akademik açıdan bakıldığında, öğretmenlerin web 2.0 araçlarını öğretim materyalleri oluşturmak için kullanma konusundaki öz yeterliklerini değerlendirmek, eğitmenlere becerilerini geliştirme ve öğretim materyali hazırlama konusunda yüksek bir farkındalık geliştirme konusunda katkı verecektir. Sonuç olarak, bu çalışma mevcut bilgi birikimine değerli bir katkı sağlayacak ve hem eğitimcilere hem de eğitimci olmayı hedefleyen bireylere faydalı olacaktır. Ayrıca araştırma, edebiyat ve eğitim alanında saygın bir kaynak olarak hizmet vermesi ve çalışmadan çıkarılacak önerilerle uyumlu olması nedeniyle önemli görülmektedir. Çalışmada, öncelikle nicel veriler toplanmış ve nicel verilerin açıklanması amacıyla nitel veriler toplanarak ardışık karma desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Karadeniz Ereğli, Zonguldak ilindeki öğretmenler arasından 415 katılımcı oluşturmaktadır. Nicel verilerin analiz edilmesi için SPSS programı kullanılmış olup nitel verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda öğretmenlerin, dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterliklerinin demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, branş, ortalama sınıf mevcudu, mesleki kıdem ve okutulan kademe ve türü) göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır. Öğretmenlere dijital öğretim materyallerinin kullanımına yönelik hizmet içi eğitimler verilerek derslerde dijital öğretim materyali kullanımı artırılabilir. Eğitim durumu arttıkça ve yaş azaldıkça dijital yeterlilik daha yüksek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the self-efficacy of teachers using Web 2.0 tools in developing digital teaching materials. In this context, from an academic perspective, assessing teachers' self-efficacy in using web 2.0 tools to create teaching materials will contribute to instructors improving their skills and developing a high awareness of preparing teaching materials. In conclusion, this study will make a valuable contribution to the existing body of knowledge and will be beneficial to both educators and individuals who aim to become educators. In addition, it is considered important because it serves as a respected source in the fields of research, literature and education and is compatible with the recommendations to be drawn from the study. In the study, firstly, quantitative data was collected and in order to explain the quantitative data, qualitative data was collected and the sequential mixed design method was used. The sample group of the study consists of 415 participants among teachers in Karadeniz Ereğli, Zonguldak province. SPSS program was used to analyze quantitative data, and content analysis method was used to analyze qualitative data. As a result of the research, it was determined that there was a statistically significant difference in the teachers' self-efficacy in developing digital teaching materials according to demographic variables (age, gender, education level, branch, average class size, professional seniority, and the level and type of teaching). The use of digital teaching materials in classes can be increased by providing teachers with in-service training on the use of digital teaching materials. As education level increases and age decreases, digital competence becomes higher.