Term bebeklerde mesane stimülasyon tekniği ve banyo yönteminin idrar toplamaya etkisi
The effect of bladder stimulation technique and bathing method on urine collection in term babies
- Tez No: 906905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma term bebeklerde mesane stimülasyon tekniği ve banyo yönteminin idrar toplamaya etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Aralık 2023-Temmuz 2024 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatan 102 bebek (banyo grubu:34 bebek; mesane stimülasyon grubu:34 bebek; kontrol grubu:34 bebek) oluşturdu. Araştırma verileri Yenidoğan Bilgi ve Gözlem Formu, steril pediatrik idrar torbası, kronometre, banyo ve oda termometresi kullanılarak toplandı. Mesane stimülasyon grubundaki bebeklere mesane stimülasyon tekniği uygulandı. Banyo grubunda yer alan bebekler akan su altında yıkandı. Kontrol grubundaki bebeklere idrar örneği toplamayı kolaylaştırıcı girişim uygulanmayıp, sadece steril idrar torbası takıldı. Bebeklerin 3 dakika içerisinde (180 saniye) idrar yapmaları başarılı olarak sayıldı. Mesane stimülasyon tekniği uygulanan gruptaki başarı oranı %70,6, banyo grubunun başarı oranının %50,0, kontrol grubunun başarı oranının %14,7 olduğu belirlendi. Banyo grubunun idrar toplama süresinin (85,82 saniye) mesane stimülasyon grubuna (80,50 saniye) yakın, kontrol grubuna (153,40 saniye) göre daha kısa olduğu belirlendi. Bu sonuçlara göre mesane stimülasyon tekniğinin term bebeklerde idrar toplamayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılması önerilir. İlk defa banyo yönteminin idrar toplamaya etkisinin incelendiği bu araştırmanın sonuçları doğrultusunda, banyonun term bebeklerde idrar toplamayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılması ve bu konuda daha fazla kanıta dayalı çalışma yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of bladder stimulation technique and bathing method on urine collection in term infants. The study sample consisted of 102 infants (bath group: 34 infants; bladder stimulation group: 34 infants; control group: 34 infants) hospitalized in the neonatal intensive care unit of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between December 2023 and July 2024. Research data were collected using the Newborn Information and Observation Form, sterile pediatric urine bags, stopwatch, bath and room thermometer. Bladder stimulation technique was applied to infants in the bladder stimulation group. Infants in the bath group were washed under running water. No intervention was applied to infants in the control group to facilitate urine sample collection; only a sterile urine bag was placed. Infants who urinated within 3 minutes (180 seconds) were considered successful. It was determined that the success rate in the bladder stimulation group was 70,6%, the success rate in the bath group was 50,0%, and the success rate in the control group was 14,7%. It was determined that the urine collection time of the bath group (85,82 seconds) was close to the bladder stimulation group (80,50 seconds) and shorter than the control group (153,40 seconds). According to these results, the bladder stimulation technique is recommended to be used to facilitate urine collection in term infants. In line with the results of this study which the effect of the bath method on urine collection is examined for the first time, the bath method is recommended to be used to facilitate urine collection in term infants and that more evidence-based studies should be conducted on this subject.