Bazı gıda katkı maddelerinin insan periferal lenfositlerindeki genotoksisitesi
Genotoxicity of some food additives in human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 906904
  2. Yazar: DOĞUKAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanların hızlı yaşam tempoları hazır gıda tüketimini artırarak gıda endüstrisinin giderek büyümesine neden olmuştur. Gıda katkı maddeleri gıdaların raf ömrünü uzatması, gıdalarda duyusal özelliklerin geliştirilmesinin sağlanması, kalitesinin korunması, gıdaların hazırlanmasında yardımcı olması ve besleyici değerinin korunması gibi pek çok amaçla gıdalarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte gıda katkı maddelerinin insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup olmadığı da tartışma konusudur. Bu çalışmada, gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılan ayçiçeği lesitini, malik asit ve ksantan sakızının insan periferal lenfositler üzerindeki olası genotoksisitesinin mikronükleus testiyle belirlenmesi sağlanmıştır. Çalışmada yapılan ön testler sonucunda, ayçiçeği lesitini (v/v- ‰1,2 – 1,8 – 2,07 – 4,05 – 5,4 – 7,2), ksantan sakızı (500-1000-1500-2000-3000 ve 4500 µg/ml) ve malik asitin (31,25-62,50-125-250-375 ve 500 µg/ml) farklı konsantrasyonlarının muhtemel genotoksik etkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, çalışılan gıda katkı maddelerinin özellikle yüksek konsantrasyon uygulamalarında genotoksik özellik sergiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People's fast pace of life has increased the consumption of ready-made food, causing the food industry to grow gradually. Food additives are used in foods for many purposes such as extending the shelf life of foods, improving the sensory properties of foods, preserving the quality, assisting in the preparation of foods and preserving the nutritional value. However, it is also a matter of debate whether food additives have a negative effect on human health. In this study, the possible genotoxicity of sunflower lecithin, malic acid and xanthan gum, used as food additives, on human peripheral lymphocytes was determined by micronucleus testing. As a result of the preliminary tests conducted in the study, sunflower lecithin (v/v- ‰1.2 – 1.8 – 2.07 – 4.05 – 5.4 – 7.2), xanthan gum (500-1000-1500-2000- The possible genotoxic effect of different concentrations of malic acid (3000 and 4500 µg/ml) and malic acid (31.25-62.50-125-250-375 and 500 µg/ml) was investigated. In line with the findings, it was determined that the food additives studied exhibited genotoxic properties, especially in high concentration applications.