Duygu düzenleme becerileri ve duygu ifade etme eğilimi ile saldırganlık arasındaki ilişkinin ebeveyn birliktelik durumları açısından incelenmesi
Examination of the relationship between emotion regulation skills, emotion expression tendency and aggression in terms of parental marital status
- Tez No: 906909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri, duygu ifade etme eğilimi ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin ebeveyn birliktelik durumları bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinden 72'si ebeveynleri boşanmış, 176'sı ebeveynleri birlikte olmak üzere 18-24 yaş arası 248 genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”,“Duyguları İfade Etme Ölçeği”,“Saldırganlık Ölçeği”ve sosyodemografik bilgilerin bulunduğu kişisel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare, Pearson korelasyon analizleri, bağımsız örneklem T testi, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H testi ile çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynleri boşanmış olan genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri ve saldırganlık düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynleri boşanmış olan genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerilerinin ebeveynleri birlikte olan genç yetişkinlere göre anlamlı şekilde düşük, saldırganlıklarının ise anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Ebeveynleri boşanmış olan genç yetişkinlerin saldırganlıkları incelendiğinde negatif duygu ifadesinin yüksek olmasının, yakınlık duygu ifadesinin düşük olmasının ve boşanmaya karşı güncel tutumun olumsuz olmasının saldırganlığı %54,2 düzeyinde yordadığı tespit edilmiştir. Bu araştırma, ebeveyn boşanmasının genç yetişkinlerde saldırganlık ve duygu düzenleme becerilerini etkileyebileceğini ve ebeveynleri boşanmış genç yetişkinlerin saldırganlık düzeylerinin cinsiyet ve boşanmaya karşı güncel tutumlarına göre farklılaşabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between young adults' emotion regulation skills, tendency to express emotions, and aggression levels in terms of parental marital status. The sample of the study consists of 248 young adults aged 18-24, students of Istanbul University-Cerrahpaşa and Istanbul Aydın University, 72 of whom have divorced parents and 176 of whom have married parents. The data of the research were obtained using the“Emotion Regulation Skills Scale”,“Expression of Emotions Scale”,“Aggression Scale”and a personal information form containing sociodemographic information. Chi-square, Pearson correlation analyses, independent sample T test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H test and multiple linear regression analyzes were used to analyze the data. As a result of the research, a negative significant relationship was found between the emotion regulation skills and aggression levels of young adults with divorced parents. It was found that the emotional regulation skills of young adults whose parents were divorced were significantly lower and their aggression was significantly higher than that of young adults whose parents were still married. When the aggression of young adults whose parents are divorced is examined; When the aggression of young adults whose parents were divorced was examined, it was determined that high negative emotion expression, low closeness emotion expression and negative current attitude towards divorce predicted aggression at a level of 54.2%. This research has shown that parental divorce may affect aggression and emotion regulation skills in young adults, and that the aggression levels of young adults with divorced parents may differ according to gender and their current attitudes towards divorce.