Sivas'taki Thymus L. (Lamiaceae) türlerinin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analysis of Thymus L. (Lamiaceae) species in Sivas province
  1. Tez No: 906924
  2. Yazar: DAMLA KİY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AŞKIN AKPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılan araştırmalara göre Thymus cinsi Lamiaceae familyasının en çok tür içeren 8 cinsinden biridir. Türkiye florasında 37 tür ve 55 takson olarak değerlendirilmiştir. Bu cinsin Sivas ilinde yayılış gösteren 7 türü ve 11 taksonu bulunmaktadır. Thymus cinsine ait morfolojik, palinolojik ve antioksidan içeriği açısından birçok çalışma bulunmaktadır. Sistematik olarak yapılan çalışmaların çoğu morfolojik karakterlere dayandırılmıştır. Bu yüzden tür ve tür altı taksonların sistematik yerleri kesin olarak belirlenememiştir. Bu çalışmada Sivas ilinde yetişen Thymus L. cinsine ait 11 taksonun moleküler yöntemler kullanılarak akrabalık ilişkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla kloroplast DNA'sına ait kodlama yapan rbcL gen bölgesi kullanılmıştır. Thymus cinsinin içerdiği yüksek fenolik bileşenlerden dolayı klasik CTAB yöntemi modifiye edilmiştir. Hazır kit kullanımı ile modifiye edilen yöntem karşılaştırıldığında kit kullanımının yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Daha sonra yapılan PCR reaksiyonlarında modifiye edilmiş CTAB yönteminden elde edilen izolatlar kullanılmıştır. Sekans verilerinin incelenmesi ve tür sınırlarının belirlenmesi için yapılan analizler sonucunda Sivas ilinde yayılış gösteren 7 takson olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to research, the Thymus genus is one of the 8 genera of the Lamiaceae family that contains the most species. It has been evaluated as 37 species and 55 taxa in the flora of Türkiye. This genus has 7 species and 11 taxa distributed in Sivas province. There are many studies on the morphological, palynological and antioxidant content of the Thymus genus. Most of the systematic studies were based on morphological characters. Therefore, the systematic locations of species and subspecific taxa have not been determined precisely. In this study, it was aimed to determine the kinship relationships of 11 taxa belonging to the Thymus L. genus growing in Sivas province using molecular methods. For this purpose, the rbcL gene region coding for chloroplast DNA was used. The classical CTAB method has been modified due to the high phenolic components contained in the Thymus genus. When the use of the ready kit was compared with the modified method, it was determined that the use of the kit was insufficient. Isolates obtained from the modified CTAB method were used in subsequent PCR reactions. As a result of the analysis of sequence data and determination of species boundaries, it was determined that there were 7 taxa distributed in Sivas province.