Faaliyet tabanlı maliyetleme ve ayakkabı üretim işletmesinde uygulama
Activity based costing and application in shoe manufacturing company
- Tez No: 906925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel rekabet ortamında işletmelerin pazar paylarını, rekabetçi konumlarını ve kar seviyelerini koruyabilmeleri için doğru ve optimum kararlar almaları gerekmektedir. Hızla gelişen ve yenilenen üretim teknolojisi işletmelerin üretim sistemlerini değiştirmiş, otomasyona geçişi sağlamıştır. Değişen üretim yapıları ile birlikte geleneksel maliyet sistemlerinin işletmelerin ihtiyaç duyduğu doğru maliyet bilgisini üretememesinden dolayı Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) sistemi geliştirilmiştir. İşletmelerde etkin bir maliyet yönetimi, gerekli ve değer teşkil eden bir uygulamadır. Bu çalışmada, örnek olay çalışması yöntemi kullanılarak ayakkabı imalatı yapan bir işletmede, maliyetlerin FTM sistemine ve Geleneksel Maliyet sistemine göre dağıtımı yapılmış, sonrasında maliyetler mamullere yüklenmiş ve maliyet farkları belirlenmiştir. Uygulamanın yapıldığı üretim işletmesinde FTM sisteminin uygulanıp uygulanamayacağı belirlenerek, uygulanan sistemin maliyet sonuçlarını nasıl etkilediği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda üretilen mamullerin birim maliyetlerinin FTM sisteminde, Geleneksel Maliyet sistemine göre daha düşük olduğu ve daha doğru maliyet bilgisi verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a global competitive environment, businesses need to make correct and optimum decisions in order to maintain their market shares, competitive positions and profit levels. Rapidly developing and renewed production technology has changed the production systems of enterprises and enabled the transition to automation. Activity-Based Costing (ABC) system was developed because traditional cost systems could not produce the accurate cost information needed by businesses with changing production structures. In this study, using the case study method, the costs were distributed according to the ABC system and the Traditional Cost system in a shoe manufacturing company, then the costs were assigned to the products and the cost differences were determined. It was determined whether the ABC system could be applied in the shoe production enterprise where the application was made, and how the applied system affected the cost results. As a result of the study, it was determined that the unit costs of the products produced were lower in the ABC system than in the Traditional Cost system and provided more accurate cost information.