İlaç temin protokolü genel işlem koşullarının mahkeme tarafından denetimi
Court supervision of medicine supply protocol general terms and conditions
  1. Tez No: 906941
  2. Yazar: İBRAHİM ANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde tüketiciye yönelik perakende ilaç tedariği, sadece eczaneler aracılığıyla yapılmaktadır. Eczacılar, işbu ilaç tedarik süreci için Sosyal Güvenlik Kurumu ile özel hukuk sözleşmesi niteliğinde olan İlaç Temin Sözleşmesi'ni imzalamaktadırlar. İlaç Temin Sözleşmesi'nin bir tarafı kamu kurumu niteliğine haiz Sosyal Güvenlik Kurumu, diğer tarafı ise tacir sıfatını haiz eczacılardır. İlaç Temin Sözleşmesi müzakere sürecinde eczacılar adına 6643 sayılı Kanun kapsamında Türk Eczacılar Birliği yetkili kılınmıştır. Türk Borçlar Kanunu ile yürürlüğe giren genel işlem koşulları denetiminin kişi bakımından uygulama sınırı belirlenmediği için tacir olan eczacıların da bu korumadan yararlanması gerekmektedir. İlaç Temin Sözleşmesi, standart sözleşme niteliğinde olup mahkeme denetimine tabidir. Bu kapsamda ilgili sözleşme hükümleri; yürürlük, yorum ve içerik denetiminden geçecektir. Çalışmamız genelinde; taraf hak ve yükümlülükleri, mahkeme kararları, denetim süreçleri ve eczacıların genel işlem koşulları karşısında korunabilmeleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise ulaşılan kanaat, öneri ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, retail drug supply to consumers is only done through pharmacies. Pharmacists sign the Drug Supply Agreement, which is a private law contract with the Social Security Institution for this drug supply process. One side of the Drug Supply Agreement is the Social Security Institution, which has the status of a public institution, and the other side is the pharmacists, who have the status of merchants. During the Drug Supply Agreement negotiation process, the Turkish Pharmacists Association has been authorized on behalf of the pharmacists within the scope of Law No. 6643. Since the general transaction conditions audit that came into force with the Turkish Code of Obligations does not have a personal application limit, pharmacists who are merchants should also benefit from this protection. The Drug Supply Agreement is a standard contract and is subject to court review. In this context, the relevant contract provisions will undergo the control fort the operation, the control fort the interpretation and the control fort he content review. In our study, the rights and obligations of the parties, court decisions, audit processes and the protection of pharmacists against general transaction conditions were evaluated. In the conclusion section of the study, the opinion reached, its leader and results are given.