Yaşlıların femur proksimal bölge kırıklarında kullanılan hemiartroplasti seçeneklerinin fonksiyonel etkilerinin karşılaştirilması
Comparison of the functional effects of hemiarthroplasty options used in proximal femur fractures of the elderly.
  1. Tez No: 825344
  2. Yazar: HASAN MAY
  3. Danışmanlar: UZMAN METİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve travmatoloji kliniği olarak Ocak 2000, eylül 2003 tarihleri arasında femur proksimal bölge kırığı ( İntertrokanterik ve kollum femoris ) bulunan toplam 85 hastaya hemiartroplasti uyguladık ve hastaları takip ettik. Bu çalışmanın amacı proksimal femur kırığı olan yaşlı hastalarda kullanılan farklı hemiartroplasti tiplerinin klinik ve fonksiyonel değerlendirmesidir. Hemiartroplasti için kullanılan protez tiplerine bir numara verildi. Straight fmoral stem + modüler baş grup 1, Straight femoral stem + bipolar baş grup 2, Leinbach femoral stem + modüler baş grup 3, Leinbach femoral stem + bipolar baş grup 4, Titanium longitudinal oluklu femoral stem + bipolar baş grup 5 olarak belirtildi. Sonuç olarak ileri yaş femur proksimal bölge kırıklı hastaların tedavisinde, eğer internal fiksasyon uygulanmıyorsa, hemiartroplasti hastayı en kısa sürede ayağa kaldırabilmekte, amaeliyat sonrası mortalite ve morbiditeyi azaltmak için değerli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study we examined 85 patients whom had underwent partial hip arthroplasty because of proximal femoral fractures ( Intertrochanteric femur and collum femoris fractures ) at the emergency care and traumatology hospital between January 2000 and September 2003. Five different prothesis combinations that were applied to collum and intertrochanteric femur fractures ( Straight femoral stem + modüler head, Straight femoral stem + bipolar head, Leinbach femoral stem + modüler head, Leinbach femoral stem + bipolar head, Titanium longitudinally grooved femoral stem + bipolar head ) were assessed according to Harris hip score. The outcomes were questioned for possiple distinctions. Finally, treatment choice for the proksimal femoral fractures of elderly patients should be hemiarthroplasty if the open reduction and internal fixation can not applied cause this treatment has lesser mortality and morbidity.