12 haftalık halk oyunları ve core antrenmanının fiziksel ve fizyolojik etkileri
Physical and physiological effects of 12 weeks of folk dance and core training
- Tez No: 906983
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR, DOÇ. DR. YUSUF BUZDAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Erzurum yöresi halk oyunları antrenmanlarının gençler üzerindeki fizyolojik ve fiziksel etkilerini incelemek ve uygulanan core antrenmanları ile antrenman metotlarının halk oyuncularının performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır Yöntem: Çalışma grubuna 12 haftalık haftada 6 gün 2 saat ve setler halinde yapılacak olan çalışmanın 6 haftalık periyodunda klasik yöntemle Erzurum yöresi halk oyunları antrenmanı yaptırılırken ikinci 6 haftalık periyotta ise seri ve artan yüklenme (tekrar) antrenman metodu uygulanmıştır. Dansçılar deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 12 hafta boyunca deney grubuna kontrol grubundan farklı olarak core egzersizleri yaptırıldı. 12 haftalık çalışmanın başlangıcında 6. Haftanın sonunda ve 12. haftanın sonunda olmak üzere 3. kez ölçüm yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Spss istatistik programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the physiological and physical effects of folk dance training from the Erzurum region on young individuals and to investigate the impact of core exercises and training methods on the performance of folk dancers. Method: The study group underwent a 12-week training program consisting of 6 days per week, 2 hours per session, structured in sets. During the first 6 weeks, participants engaged in traditional Erzurum folk dance training, while in the second 6-week period, a series and progressive overload (repetition) training method was applied. The dancers were divided into experimental and control groups, with the experimental group performing core exercises in addition to the folk dance training. Measurements were taken at the beginning of the 12-week program, at the end of the 6th week, and at the end of the 12th week. The data obtained were analyzed using the SPSS statistical program.