Tarihi endüstri yapılarının yeniden işlevlendirilmesi bağlamında mekansal sürdürülebilirliğin irdelenmesi
The examination of spatial sustainability in re-functioned old industrial buildings
  1. Tez No: 906984
  2. Yazar: DENİZ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KARATOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 544
Özet
Endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi süreci, mekanın sahip olduğu kültürel değerlerin korunmasını sağlarken, aynı zamanda çağdaş kullanım ihtiyaçlarını karşılama gerekliliği ile karmaşık bir dengeyi gerektirmektedir. Bu çalışma, tarihi endüstri komplekslerinin yeniden işlevlendirilmesi sürecinde, bu dengenin nasıl sağlanabileceği üzerine bir analiz ve değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Odak nokta, koruma-kullanma dengesinin sağlanmasında karşılaşılan zorlukların mekansal sürdürülebilirliğe yansımalarının irdelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada, mekansal sürdürülebilirlik, yeniden işlevlendirmede mekanların çağdaş gereksinimlere uyarlanmasının yanı sıra, bu tarihi mekanların kimliğini oluşturan tüm özgün somut ve somut olmayan unsurların yarattığı değerlerin korunması ve bu unsurlardan elde edilen bilginin geleceğe aktarılması olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, tarihi endüstri komplekslerinde gerçekleşen mekansal müdahaleler, koruma-kullanma dengesinin sağlanmasına yönelik olarak belirlenmiş dört temel parametre olan mekansal özgünlük ve bütünlük, çağdaş gereksinimlere uyarlanma, mekansal bilginin aktarılması ve kentsel kimliğin sürdürülmesi üzerinden değerlendirilmiştir. Bu parametrelerin, endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi sürecinde izlenmesi gereken adımlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda kapsamlı bir çerçeve sunduğu düşünülmektedir. Alan çalışmaları, karma işlevlerle yeniden kullanıma sunulmuş olan Polonya'daki Manufaktura, İtalya'daki ExMattatoio ve Almanya'daki Carl Tuğla Fabrikası örnekleri üzerinde gerçekleştirilmiş; bu komplekslerde yapılan müdahalelerin kültürel miras değerlerine etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, özgününden çok farklı işlevlerle yeniden hayata döndürülen tarihi endüstri komplekslerinin, bu süreçte gördüğü müdahalelerin mekansal sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. İncelemeler, farklı niteliklerdeki yeniden işlevlendirme projeleri üzerinden gerçekleştirilmiş ve tarihsel süreçte koruma disiplinini ilgilendiren uygulamalar üzerine pragmatik çıkarımlar yapılmasını sağlamıştır. Yapılan analizler, korumakullanma dengesinin sağlanmasında dikkate alınması gereken kritik unsurları ortaya koyarken, bu sürece yönelik öneriler de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The adaptive reuse of industrial heritage involves balancing the preservation of cultural values with the need to meet contemporary usage demands. This study analyzes how this balance can be achieved in the reuse of historical industrial complexes, focusing on the challenges of maintaining the preservation-use balance and its impact on spatial sustainability. In this study, spatial sustainability is considered as both the adaptation of spaces to current needs and the preservation of the unique tangible and intangible elements that define the identity of these historic sites for future generations. The study evaluates spatial interventions in historic industrial complexes based on four key parameters for maintaining the conservation-use balance: spatial authenticity, adaptation to contemporary needs, transmission of spatial knowledge, and preservation of urban identity. These parameters offer a comprehensive framework for understanding the necessary steps and considerations in the adaptive reuse process. Case studies were conducted on the industrial complexes of Manufaktura in Poland, Ex-Mattatoio in Italy, and Brikettfabrik Carl in Germany, with detailed analysis of the impact of interventions on their cultural heritage values and long-term sustainability. The findings of this study contribute to the understanding of the impact of interventions on the spatial sustainability of historical industrial complexes that have been revitalized with functions different from their original ones. The analyses were conducted through various adaptive reuse projects, allowing for pragmatic conclusions regarding practices related to the discipline of conservation throughout history. The analyses also identify critical factors that need to be considered in maintaining the balance between preservation and use, and provide recommendations for this process.