Biyoyararlı ve serbest testosteron için hesaplamalarda kullanılan algoritmalar ile denge diyalizi/kemilüminesans immünölçüm yöntemi arasındaki farkların metabolik sendrom profilleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the differences between the algorithms used in the calculations for bioavailable and free testosterone and the equilibrium dialysis/chemiluminescence immunoassay method with metabolic syndrome profiles
- Tez No: 906985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMECEN, PROF. DR. MURAT USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışmada 20-49 yaş arası erkek gönüllülerde serbest testosteron (sT) ve biyoyararlı testosteron (bioT) hesaplamalarında kullanılan algoritmaların sonuçları ile sT analizlerinde denge diyaliz yöntemi sonuçlarının metabolik sendrom profilleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun 188 erkek gönüllü için değerlendirmeler yapıldı. sT ve bioT hesaplamalarında Vermeulen ve ark. (sTVermeulen, bioTVermeulen), Sodergard ve ark. (sTSodergard, bioTSodergard), Emadi-Konjin ve ark. (sTEmadi-Konjin, bioTEmadi-Konjin), Morris ve ark. (bioTMorris), Ly ve ark. (sTLy) ile Wheeler (sTWheeler)'in bildirdiği algoritmalar kullanıldı. Denge diyalizi sonrası elektrokemilüminesans immünölçüm (ECLIA) metodu ile serum serbest testosteron (DDsTECLIA) düzeylerinin belirlenmesinde saf politetrafloroetilen malzemeden yapılan 96-kuyucuklu bloklar, regenerated-cellulose membranlar (10kDa) ve HEPES tamponu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the algorithms used to calculate free testosterone (fT) and bioavailable testosterone (bioT) and the equilibrium dialysis method in fT analyses with metabolic syndrome profiles in male volunteers aged 20-49. Materials and Methods: Evaluations were performed for 188 male volunteers who met the inclusion and exclusion criteria. The algorithms reported by Vermeulen et al. (fTVermeulen, bioTVermeulen), Sodergard et al. (fTSodergard, bioTSodergard), Emadi-Konjin et al. (fTEmadi-Konjin, bioTEmadi-Konjin), Morris et al. (bioTMorris), Ly et al. (fTLy), and Wheeler (fTWheeler) were used in the calculations of fT and bioT. In determining of serum free testosterone (EDfTECLIA) levels by electrochemiluminescence immunoassay (ECLIA) method after equilibrium dialysis, 96-well blocks made of pure polytetrafluoroethylene material, regenerated-cellulose membranes (10kDa), and HEPES buffer were used.