Postpartum dönem emzirme öz-yeterlilik ile maternal bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-efficacy and maternal attachment in the postpartum period
  1. Tez No: 906986
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırmanın amacı, postpartum dönem emzirme öz-yeterlilik ile maternal bağlanma arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Geyve Aile Sağlığı Merkezinde 1 Aralık 2022 – 15 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kadınların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik“Kişisel Bilgi Formu”,“Maternal Bağlanma Ölçeği”(MBÖ), Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği" (EÖYÖ), kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler kullanılmıştır. Anlamlılık p0,05). Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini görmek üzere yapılan doğrusal regresyon analizinde sezaryen doğum yapan bireylerin, normal doğum yapan bireylere göre Maternal bağlanma ölçeği puanının daha fazla olduğu saptanmıştır. Bir defa doğum yapan bireylerin, iki ve üzeri doğum yapan bireylere göre Emzirme Öz-Yeterlilik ölçeği puanının daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: The aim of this study was to determine the relationship between breastfeeding self-efficacy and maternal attachment in the postpartum period. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted in Geyve Family Health Center affiliated to Sakarya Provincial Health Directorate between December 1, 2022 and April 15, 2023.“Personal Information Form”,“Maternal Attachment Scale”(MATS), and“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”(LESES) were used to collect the data to determine the socio-demographic characteristics of the women. Descriptive statistical methods were used to analyze the data. The significance level was considered as p0.05). In the linear regression analysis performed to see the effect of the independent variable on the dependent variable, it was determined that individuals who gave birth by cesarean section had higher Maternal attachment scale scores and breastfeeding self-efficacy scale scores than individuals who gave birth normally. In the regression analysis, it was determined that individuals who gave birth once had higher Breastfeeding Self-Efficacy Scale scores than individuals who gave birth twice or more.