Bir Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 18-65 yaş arası kadınların osteoporoz bilgi ve farkındalık düzeyleri ile etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the osteoporosis knowledge and awareness levels of women between 18-65 years of age registered to a family health center and the affecting factors
- Tez No: 906995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma 18-65 yaş arası kadınlarda osteoporoz bilgi ve farkındalık düzeyleri ile etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 24 Ağustos- 31 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul ili Pendik ilçesi Velibaba Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 370 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın evreni birime kayıtlı 3765 kadındır. Yapılan analiz sonucunda, %95 güven aralı ve ± %5 örnekleme hatası ile 349 olgunun evreni temsil edeceği saptanmış ve belirlenen sürede 370 kadına ulaşılmıştır. Veriler basit rastgele örneklem tekniği ile ve yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı bilgileri içeren bir veri formu, revize 2011 osteoporoz bilgi testi, osteoporoz öz etkililik yeterlik ölçeği ve bir dakikalık osteoporoz risk testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Bilgi testi ve osteoporoz öz etkililik yeterlilik ölçeği arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. Tanımlayıcı özelliklere göre bilgi testi ve ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Katılımcıların bilgi testi toplam puan ortalaması 16,300±3,837, beslenme bilgisi alt boyut puan ortalaması 13,643±3,310, egzersiz bilgisi alt boyut puan ortalaması 11,587±2,971 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and cross-sectional manner to evaluate osteoporosis knowledge and awareness levels and affecting factors in women between the ages of 18-65. The research was conducted between 24 August and 31 October 2023 with 370 women registered at Velibaba Family Health Center in Pendik district of Istanbul. The population of the research consists of 3765 women registered in the unit. As a result of the analysis, it was determined that 349 cases would represent the population with a 95% confidence interval and ± 5% sampling error, and 370 women were reached within the determined period. The data was collected by the researcher using simple random sampling technique and face-to-face interview method. A data form containing descriptive information, revised 2011 osteoporosis knowledge test, osteoporosis self-efficacy competence scale and one-minute osteoporosis risk test, were used to collect data. The data obtained was evaluated through the SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analysis were used to determine descriptive features and mean, and standard deviation statistics were used to examine the scale. Parametric methods were used to analyze the data determined to be normally distributed. The relationship between the knowledge test and the osteoporosis self-efficacy competency scale was examined through Pearson correlation analysis. Independent groups t- test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine the differences in the knowledge test and scale in descriptive order. The participants total knowledge test average score was found to be 16,300±3,837, the nutrition knowledge subdimension average score was 13,643±3,310 and the exercise knowledge subdimension average score was 11,587±2,971.