Behçet ve Nöro-Behçet hastalarında optik nevrit ve retinal işlev bozukluğunun sıklığı ve özellikleri
The frequency and characteristics of optic neuritis and retinal dysfunction in Behçet and Neuro-Behçet patients
- Tez No: 906996
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YÜCESAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Behçet hastalığı, multisistem tutulumuyla karakterize inflamatuar bir hastalıktır ve optik nevritin Behçet hastalığında görülebileceği bildirilmiştir. Ancak, subklinik optik nevritin sıklığı, retinal işlev bozukluğu ve bu durumların diğer sistemik tutulumlarla ilişkisi hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı, Behçet hastalarında subklinik inflamatuvar optik nevrit ve retinal işlev bozukluğunun sıklığını elektrofizyolojik testlerle belirlemek, ikincil amacı ise bu durumların Behçet hastalığının diğer sistemik tutulumlarla ilişkisini ve prognozunu saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 75 Behçet hastası ve 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş aralığı 18-45 arasında değişmektedir. Tüm katılımcılara göz ve nörolojik muayene, görsel uyarılmış potansiyel (VEP) testleri ve optik koherens tomografi (OCT) uygulamaları yapılmıştır. VEP testlerinde P100 dalga latansı ve amplitüdü ölçülmüştür. OCT testlerinde retinal sinir lifi tabakası (RNFL) ve ganglion hücre kompleksi (GCC) kalınlıkları ölçülmüştür. Veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Behçet hastaları ve kontrol grubu arasında P100 dalga latansı ve amplitüdü açısından anlamlı fark bulunmamıştır. BH grubunda bir hastada subklinik optik nöropatiyi telkin eden latans uzaması saptanmıştır. Subklinik optik nöropati BH grubunda %1.3 bulunmuştur. Sol temporal RNFL kalınlığı Behçet hastalarında sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştır. Subklinik optik nevritin Behçet hastalığının sistemik tutulumları ile ilişkisini değerlendirmek, sadece bir hastada subklinik optik nevrit olduğu için mümkün olmamıştır. Oküler ve nörolojik tutulum olması ortalama RNFL ve GCC kalınlıklarını etkilememiştir. Sonuç: Behçet hastalarında subklinik optik nevrit görülme sıklığı %1.3 bulunmuştur. BH grubunda RNFL'nin oküler ve nörolojik tutulumdan bağımsız olarak etkilendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Behçet's disease is an inflammatory disorder characterized by multisystem involvement, and optic neuritis has been reported in patients with Behçet's disease. However, there is insufficient data on the frequency of subclinical optic neuritis, retinal dysfunction, and their relationship with other systemic involvements. The primary aim of this study is to determine the frequency of subclinical inflammatory optic neuritis and retinal dysfunction in Behçet's patients using electrophysiological tests. The secondary aim is to identify the relationship and prognosis of these conditions with other systemic involvements. Materials and Methods: The study included 75 Behçet's patients and 40 healthy controls. The participants' age ranged from 18 to 45 years. All participants underwent ophthalmological and neurological examinations, visual evoked potential (VEP) tests, and optical coherence tomography (OCT) applications. VEP tests measured the P100 wave latency and amplitude. OCT tests measured the thickness of the retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC). The data were analyzed using statistical methods. Results: No significant differences were found in P100 wave latency and amplitude between Behçet's patients and the control group. Latency prolongation suggestive of subclinical optic neuropathy was detected in one patient within the Behçet's group. The prevalence of subclinical optic neuropathy in the Behçet's group was found to be 1.3%. The thickness of the left temporal RNFL was significantly reduced in Behçet's patients compared to healthy controls. Due to the occurrence of subclinical optic neuritis in only one patient, it was not possible to assess the relationship between subclinical optic neuritis and the systemic involvement of Behçet's disease. The presence of ocular and neurological involvement did not affect the average RNFL and GCC thicknesses. Conclusion: The prevalence of subclinical optic neuritis in Behçet's patients was found to be 1.3%. It was demonstrated that the RNFL is affected in Behçet's patients independently of ocular and neurological involvement.