Investigation of effective flange width formulas for T-beams
T-kirişler için etkili tabla genişliği formüllerinin incelenmesi
  1. Tez No: 90701
  2. Yazar: ALTAN AYGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UTKU, PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
öz T-KİRİŞLER İÇİN ETKİLİ TABLA GENİŞLİĞİ FORMÜLLERİNİN İNCELENMESİ AYGAR, Altan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet UTKU Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Çetin YILMAZ Aralık 1999, 51 sayfa Çoğu betonarme sistemleri monotitikdir. İnşaat sırasında beton en derindeki kirişin altından, döşemenin üstüne kadar bir kerede dökülür. Bu yüzden döşeme kirişlerin üst tablası gibi çalışır. Böyle kirişlere T-kiriş denir. T-kirişlerden oluşmuş döşeme sistemlerinde basmç gerilimi kiriş gövdesi üzerinde maksimum olup, gövde aralarında azalır. Tabla üzerindeki basmç gerilimi dağılımı kesit boyutlarına, kiriş açıklığına, mesnet ve yükleme koşullarına bağlıdır. Basitleştirmek için değişen basmç gerilimi dağılımı ona eşdeğer düzgün dağılımla yer değiştirilebilir. Bu bize gerçek tabla genişliğinden daha küçük olan etkili tabla genişliğini verir. Çeşitli yönetmeliklerde etkili tabla genişliği formülleri için öneriler mevcuttur. Ancak bu formüller diğer önemli değişkenler ihmal edilerek, sadece kiriş açıklığı veya gövde ve tabla kalınlıkları cinsinden ifade edilmişlerdir. IC YÜKSEKÖĞRETİM KURULu DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF EFFECTIVE FLANGE WIDTH FORMULAS FOR T-BEAMS AYGAR, Altan M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mehmet UTKU Co. Supervisor: Prof. Dr. Çetin YILMAZ December 1999, 5 1 pages Most of the reinforced concrete systems are monolithic. During construction, concrete from the bottom of the deepest beam to the top of slab is placed at once. Therefore the slab serves as the top flange of the beams. Such a beam is referred to as T-beam. In a floor system made of T- beams, the compressive stress is maximum over the web, dropping between the webs. The distribution of compressive stress on the flange depends on the relative dimensions of the cross section, span length, support and loading conditions. For simplification the varying distribution of compressive stress can be replaced by an equivalent uniform distribution. This gives us an effective flange width which is smaller than the real flange width. In various codes there are recommendations for effective flange width formulas. But ui