Determination of rate processes and parameters for hydrogen adsorption on silica supported ruthenium catalysts
Silika destekli ruthenyum katalizör üzerinde hidrojenin adsorplanma hız prosezinin ve parametrelerinin bulunması
- Tez No: 90702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. TİMUR DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz SİLİKA DESTEKLİ RUTHENYUM KATALİZÖR ÜZERİNDE HİDROJENİN ADSORPLANMA HIZ PROSEZİNİN VE PARAMETRELERİNİN BULUNMASI İldes, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Deniz Üner Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Timur Doğu Eylül 1999, 96 sayfa Günümüzde enerji kaynağı olan petrol ve kömür rezervleri zamanla azalmaktadır. Bu nedenle araştırmacılar yeni kaynaklar aramaya yönelmektedir. 1920lerde keşfedilen Fischer-Tropsch sentezi buna bir örnektir. Fischer-Tropsch sentezi (FTS) reaksiyonu sonucunda karbon monoksit ve hidrojen gazlan karışımdan kobalt, demir, rutheniyum katalizörleri kullanılarak değişik zincir uzunluklarında doymuş ve doymamış hidrokarbonlar üretilir. Ruthenyum katalizörlere alkali metal ilavesinin olefin/parafin oranım, zincir uzama olasılığım, karbonmonoksit tüketimim arttırdığı metan oluşumunu ve toplam reaksiyon hızını düşürdüğü bilinmektedir. Alkali katkı maddelerinin hidrojen adsorplanma-desorplanma kinetiğinde düşüşe yol açtığı lH NMR speektroskopisi kullanılarak gösterilmiştir (Üner et al.1997). Benzeri bir etkiyi gözleyebilmek için hidrojen adsorplanması kesikli ve sürekli sistemlerde çalışılmıştır. Kesikli sistemde yapılan deneylerde, vakum ortamında temiz katalizör yüzeyine hidrojen vurulan gönderilip basmcm zamanla değişimi kaydedilmiştir. Sodyum ilaveli ve ilavesiz katalizörler kullanılarak hidrojenin adsorplanma izotermleri bulunmuştur. Bu sonuçlan analiz edebilmek için kesikli sistemde sıfımcı ve birinci moment ifadeleri türetilmiş, bunların yardımı ile denge ve hız sabitleri ve difüzyon katsayısı hesaplanmıştır. Tüm bunlar sonucunda prosezin difüzyon kontrollü olduğu açığa çıkmıştır. Sürekli sistemde yapılan deneylerde, eylemsiz bir gaz akısı üzerine gönderilen hidrojen vurusunun reaktör çıkışında tepkisi ölçülür. Bu tepkinin sıfımcı ve birinci moment denklemlerinden adsorplanma ve hız parametreleri elde edilmiştir. Yapılan deneyler, Ru/Si02 katalizör üzerinde hidrojen adsorplanmasım ölçmek için bu sistemin uygun olmadığım göstermiştir. Çünkü adsorplanma davranışı net olarak tespit edilememiştir. Düşük aktivasyon enerjisi bulunması sonucunda sürekli sistem difüzyon kontrollü modellenmesine rağmen uygun olmayan integrator verisi sebebiyle ikinci merkezcil momentten difüzyon katsayısı bulunamamıştır. Anahtar kelimeler; Hidrojen adsorplanması, alkali katkı maddeleri, Fischer- Tropsch sentezi, vuru-tepki tekniği VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF RATE PROCESSES AND PARAMETERS FOR HYDROGEN ADSORPTION ON SDLICA SUPPORTED RUTHENIUM CATALYSTS İldeş, Ayşe M.S. in Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Deniz Oner Co-Supervisor : Prof. Dr. Timur Doğu November 1999, 96 pages Fuel oil and coal reserves, which are the today's energy sources, are expected to decrease in the future. For this reason, researchers study to find new energy sources. Fischer-Tropsch synthesis, invented in 1920's, is the one of the example of these studies. In Fischer-Tropsch synthesis, saturated and unsaturated hydrocarbons with a distribution of chain lengths can be obtained from CO and hydrogen gas mixture by using cobalt, iron and ruthenium as catalysts. It is known that addition of alkali metals to ruthenium catalysts increases olefin to paraffin ratio, chain growth probability, consumption of CO, and decreases methane formation and overall reaction rate. Alkali promoters was shown to decrease hydrogen adsorption-desorption mobility was via H1 NMR spectroscopy (Üner et al. 1997). In order to observe the phenomenon on macroscopic scale was implemented in flow and batch systems. iiisystem, zeroth and first moment for this system were derived and by using these equation equilibrium constant, rate constant and diffusion coefficient were calculated. As a result of batch and flow experiments, it was showed that this process was diffusion limited. In the experiments, performed in flow system, a pulse of hydrogen was injected to the carrier gas and outlet gas concentration is obtained as a function of time. From the zeroth and first moments of response peak, rate and adsorption can be determined. The experiments conducted by flow system showed that this system was not suitable for hydrogen adsorption on Ru/Si02. Because adsorption behaviour of hydrogen was not detected very well. As a result of very low activation energy observation flow system was modelled for diffusion limited case, however, diffusion coefficient couldnt calculated from second central moment because of non appropriate integrator data. Key words; Hydrogen adsorption, alkali promotion, Fischer-Tropsch Synthesis, pulse-response technique IV