Geleceğin havacılık çalışanlarının bireysel yenilikçilik ve yeniliğe direnç düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the individual innovation and resistance to change of the future aviation employees
- Tez No: 907019
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM PAŞAOĞLU BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Hava taşımacılığı sektöründe, personelin kişisel yenilikçiliği rekabet gücünün korunması ve teknolojik ilerlemelerin sağlanması açısından kritik önem taşımaktadır. Bununla birlikte, özellikle personel arasında değişime karşı gösterilen direnç, yüksek düzeyde düzenlemeye tabi bir sektörde ilerlemeyi engelleyebilmektedir. Gelişen güvenlik standartlarına, operasyonel verimliliğe ve müşteri beklentilerine uyum sağlamak, uzun vadeli sürdürülebilirlik ve büyüme sağlamak için personelin değişim girişimlerine katılımı esastır. Havacılık sektöründe çalışacak bireylerin bireysel yenilikçilik ve değişime direnç özellikleri bu bağlamda sektörün gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı geleceğin havacılık çalışanlarının bireysel yenilikçilik ve değişime direnç özelliklerini belirlemektir. Bu kapsamda, Türkiye'de havacılık yönetimi bölümünde eğitim gören lisans öğrencilere anket formu uygulanmıştır. Bu kapsamda 825 anket dönütü elde edilmiş ve veriler Kruskal Wallis, Mann Whitney ve PLS-SEM analizleri kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda bireylerin cinsiyeti ile bireysel yenilikçilik ve değişime direnç özellikleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kuşak, yenilikçilik eğitimi, eğitim türü, yabancı dil seviyesi ve bireylerin akademik sınıfı ile bireysel yenilikçilik ve değişime direnç özellikleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, uygulanan PLS-SEM analizi sonuçlarına göre, bireylerin deneyime açıklık ve farklılıklara karşıtlık özelliklerinin değişime direnç seviyelerini etkiledikleri görülmüştür. Araştırmanın bulguları, bireylerin deneyime açıklık düzeylerindeki artışın değişime direnç seviyesinde azaltıcı etkisi olduğunu; farklılık karşıtlığı özeliklerinin ise değişime direnç seviyesinde arttırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the air transportation sector, personal innovation by staff is critical to maintaining competitiveness and enabling technological advances. However, resistance to change, particularly among staff, can hinder progress in a highly regulated industry. Staff buy-in to change initiatives is essential to adapt to evolving safety standards, operational efficiency and customer expectations, and to ensure long-term sustainability and growth. The individual innovativeness and resistance to change characteristics of the individuals who will work in the aviation sector are of great importance for the development of the sector. The purpose of this study is to determine the individual innovativeness and change resistance characteristics of future aviation employees. In this context, a questionnaire was applied to undergraduate students studying in the aviation management department in Türkiye. In this context, 825 questionnaire returns were obtained, and the data were tested using Kruskal Wallis, Mann Whitney and PLS-SEM analyzes. As a result of the research, significant differences were found between the gender of individuals and individual innovativeness and resistance to change. However, significant differences were found between generation, innovation education, education type, foreign language level and academic class of individuals and individual innovativeness and resistance to change characteristics. In addition, according to the results of the PLS-SEM analysis, it was seen that individuals' openness to experience and opposition to differences affect their resistance to change levels. The findings of the study revealed that an increase in individuals' openness to experience has a decreasing effect on their level of resistance to change, while their opposition to diversity traits have an increasing effect on their level of resistance to change.