Sacrum'a ait parametrelerin cinsiyete ve yaşa bağlı değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the changes in the parameters of the sacrum related to gender and age
- Tez No: 907038
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRTÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmanın amacı sakrum parametrelerindeki cinsiyet ve yaşa bağlı değişiklikleri araştırmaktır. Çalışma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde, 16-59 yaş arası sağlıklı bireylere ait 200 arşivlenmiş görüntünün bulunduğu Picture Archiving and Communication System (PACS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireyler yaşlarına göre dört gruba ayrıldı. Çalışmada ölçülen parametreler sakral açı (SA), canalis sacralis'in anterioposterior uzunluğu (ALCS), canalis sacralis'in genişliği (WCS), sakral uzunluk (SL), sakral genişlik (SW) ve sakral indeks (SI) idi. Çalışma sonucunda yaş, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıdır. Yaş değişkeinde cinsiyet ise dördüncü grupta anlamlı olarak bulunmuştur. Cinsiyete göre gruplar arasındaki ve her bir grubun kendi içindeki farkı belirlemek için yapılan analizlerde SA, ADCS ve SL değerlerinde tüm gruplar arasında ve her bir grubu oluşturan bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gruplar arasındaki WCS değişkeni istatistiksel olarak anlamlı değildi, ancak cinsiyet açısından bireyler arasındaki fark ilk grupta istatistiksel olarak anlamlıydı, ancak diğer gruplarda anlamlı değildi (p-değeri
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate gender and age-related changes in the parameters of the sacrum. The study was conducted at Bolu Abant İzzet Baysal University using the Picture Archiving and Communication System (PACS) from which 200 archived images of healthy individuals aged 16-59 years. Individuals in the study were divided into four groups according to age. The parameters that were measured in the study were sacral angles (SA), anterioposterior length of the canalis sacralis (ALCS), the width of the canalis sacralis (WCS), sacral length (SL), sacral width (SW) and sacral index (SI). As a result of the study, age was a statistically significant variable between groups. Gender was a significant variable in the fourth group. In the analyses performed to determine the difference between the groups and within each group based on gender, there were no statistically significant differences in the SA, ADCS, and SL values between all groups and between the individuals forming each group. The WCS variable between groups was not statistically significant, however, the difference between the individuals in terms of gender was statistically significant in the first group, but not in the other groups (p-value