Alzheimer hastalarında fonksiyonel seviye, bilişsel durum ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between functional level, cognitivestatus and sleep quality in alzheimer patients
  1. Tez No: 907043
  2. Yazar: BİLGE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DOĞRU HÜZMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Alzheimer hastalarının bilişsel durumu, günlük yaşam aktiviteleri ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 74,81±7,41 yıl olan, nörolog hekim tarafından tanısı konulan 50-85 yaş aralığında hafif ve orta seviyede Alzheimer hastalığı olan 47 birey dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uygun olan bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra, bilişsel durumlarını belirlemek amacıyla Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), Motor fonksiyon düzeylerini belirlemek amacıyla Rivermead Motor Değerlendirme Ölçeği (RMD), günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel düzeylerini belirlemek amacıyla Barthel İndeksi ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) Ölçeği, uykululuk düzeylerini belirlemek amacıyla Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla Alzheimer Hastalığı ile İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (AHİYK) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between cognitive status, activities of daily living and sleep quality in patients with Alzheimer's disease. Forty-seven individuals aged 50-85 years with mild to moderate Alzheimer's disease diagnosed by a neurologist with a mean age of 74.81±7.41 years were included in our study. After the demographic information of the individuals who met the inclusion criteria was obtained, the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) was used to determine their cognitive status, the Rivermead Motor Rating Scale (RMD) was used to determine their motor function levels, and the Barthel Index and Katz Activities of Daily Living (ADL) Scale were used to determine their functional levels in activities of daily living, Epworth Sleepiness Scale (ESS) was used to determine sleepiness levels, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used to evaluate sleep quality, and Alzheimer's Disease Related Quality of Life Scale (ADQOLS) was used to evaluate quality of life.