Diyabetik nöropatili hastalarda ince motor becerilerinin, üst ekstremite fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fine motor skills on upper extremity functionality and quality of life in patients with diabetic neuropathy
  1. Tez No: 907044
  2. Yazar: ESRA SERTOĞULLARINDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DOĞRU HÜZMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma diyabetik nöropati (DN) hastalarında ince motor etkileniminin, üst ekstremite fonksiyonel becerileri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmamıza yaş ortalaması 59,91±10,68 yıl olan, nörolog tarafından teşhisi konulan 30-85 yaş aralığında DN hastalığı olan 47 birey dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uygun olan bireylerin sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra ince motor becerilerini değerlendirmek amacıyla Dokuz Delikli Peg Testi, Purdue Pegboard Testi, Moberg Toplama Testi; ince motor kas kuvvetini değerlendirmek için el dinamometresi ve pinçmetre; üst ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek amacıyla Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH); yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Ferrans & Powers Yaşam Kalitesi Diyabet Versiyon Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of fine motor impairment on upper extremity functional skills and quality of life in diabetic neuropathy (DN) patients. Forty-seven individuals with DN between 30-85 years of age with a mean age of 59.91±10.68 years, diagnosed by a neurologist, were included in our study. After obtaining the sociodemographic information of the individuals who met the inclusion criteria, the Nine-Hole Peg Test, Purdue Pegboard Test, Moberg Picking Test were used to evaluate fine motor skills; hand dynamometer and pinchmeter were used to evaluate fine motor muscle strength; Questionnaire for Arm, Shoulder and Hand Problems (DASH) was used to evaluate upper extremity functionality; and Ferrans & Powers Quality of Life Diabetes Version Scale used to evaluate quality of life.