Gelişimsel kalça displazisine sekonder gelişen koksartrozda total kalça artroplastisi uygulanan hastaların orta uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçları
The clinical and radiological outcomes of our patients whounderwent total hip arthroplasty for secondary coxarthrosisdeveloped from developmental hip dysplasia
- Tez No: 907053
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ABDURRAHMAN ERDEMLİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışma, gelEşEmsel kalça dEsplazEsE (GKD) nedenEyle sekonder koksartroz tanısı almış hastalarda total kalça artroplastEsE (TKA) uygulamasının orta-uzun dönem klEnEk ve radyolojEk sonuçlarını değerlendErmeyE amaçlamaktadır. Yöntemler: 1 Ocak 2012 Ele 01 HazEran 2019 yılları arasında GKD Ele ElEşkElE koksartroz nedenEyle TKA yapılan toplam 114 hastanın 131 kalçası çalışmaya dahEl edElmEştEr. KlEnEk değerlendErmeler, radyolojEk görüntüleme ve fonksEyonel sonuçlar, amelEyat öncesE ve sonrası olarak analEz edElmEştEr. Sonuçlar: AmelEyat öncesE değerlendErmelerde, çoğu hastada belErgEn kalça ağrısı ve hareket kısıtlılığı gözlemlenmEştEr. Ortalama takEp süresE 100 aydır. AmelEyat sonrası, ağrı sevEyelerEnde belErgEn bEr azalma ve fonksEyonel kapasEtede önemlE bEr EyEleşme gözlemlenmEştEr.
Özet (Çeviri)
Purpose: ThEs study aEms to evaluate the mEd-to-long-term clEnEcal and radEologEcal outcomes of total hEp arthroplasty (THA) En patEents dEagnosed wEth secondary coxarthrosEs due to developmental hEp dysplasEa (DHD). Methods: A total of 114 patEents wEth 131 hEps who underwent THA due to DHD- related coxarthrosEs between January 1, 2012, and June 1, 2019, were Encluded En the study. ClEnEcal evaluatEons, radEologEcal EmagEng, and functEonal outcomes were analyzed preoperatEvely and postoperatEvely. Results: PreoperatEve assessments revealed sEgnEfEcant hEp paEn and mobElEty lEmEtatEons En most patEents. The average follow-up perEod was 100 months. PostoperatEvely, there was a marked reductEon En paEn levels and sEgnEfEcant Emprovement En functEonal capacEty.