Gıda israfı önleme motivasyonu ölçeği'nin Türkçe versiyonu: geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish version of the food waste prevention motivation scale: validity and reliability study
  1. Tez No: 907079
  2. Yazar: AYSEL MERVE GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Metodolojik olan bu çalışma, gıda israfını önleme motivasyonu ölçeğinin Türkçeye uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirliğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın öncelikli hedefi, gıda israfı konusunda bilinç düzeyini değerlendirmek ve gıda israfını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı oluşturmaktır. Bu kapsamda, 300 kişilik bir örneklemle, İstanbul'da yaşayan ev hanımları ve iş kadınları arasında anket uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Ölçek, toplamda 4 alt başlık (Çevresel motivasyon, Moral motivasyonu, Finansal motivasyon, Sosyal motivasyon) ve 21 maddeden oluşmaktadır. Türkçe geçerlik güvenilirlik çalışmasında, alt ölçek boyutlarında karşılaştırıldığında; ölçek toplam skoru ile çevre alt ölçeği arasında 0,79 katsayılık anlamlı düzeyde pozitif yönde güçlü korelasyon bulunmuştur (r:0,79; p:
Özet (Çeviri)
This methodological study was conducted in order to adapt the motivation to prevent food waste scale into Turkish and to measure its validity and reliability. The primary objective of the research is to create a valid and reliable measurement tool to assess the level of awareness about food waste and to develop strategies to reduce food waste. In this context, a survey was conducted among a sample of 300 housewives and businesswomen living in Istanbul and the data obtained were evaluated by statistical analyses. The results show that the scale used has high reliability in all groups and that the fit indices and factor predictive power values support this reliability. When the scale was compared in the subscale dimensions in the Turkish validity and reliability study, a significant positive correlation was found between the total scale score and the environment subscale with a coefficient of 0.79 (r:0.79; p: