Meme kanserinde shear wave elastografi değerleri ile manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması ve meme kanseri alt tipleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of shear wave elastography values and magnetic resonance imaging findings in breast cancer and evaluation of their relationship with breast cancer subtypes
  1. Tez No: 907083
  2. Yazar: BURCU KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı, meme kanserinde shear-wave elastografi (SWE) ile elde edilen elastisite değerlerini meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile karşılaştırmak ve meme kanseri alt tipleri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Mart 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran, histopatolojik olarak meme kanseri tanısı almış 140 kadın hasta (toplam 147 lezyon) çalışmaya dahil edilmiştir. B-mod ultrasonografi ve SWE ölçümleri biyopsi öncesinde yapılırken, preoperatif evreleme amacıyla MRG tetkiki uygulandı. Lezyonlar histolojik ve moleküler olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların yaşları, morfolojik ve kinetik MRG parametreleri, ADC değerleri ve elastisite (Emean ve Emax) değerleri değerlendirilmiştir. Lezyonların ortalama Emean değeri 106,7 kPa, ortalama Emax değeri ise 161,8 kPa olarak bulunmuştur. Tümör boyutu ve hacmi ile elastisite değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (p < 0.05). Tip 2 kontrastlanma kinetiği gösteren lezyonların elastisite değerleri Tip 3'e göre daha yüksek bulundu (p: 0.029 ve p: 0.044). Heterojen- periferik kontrastlanan lezyonlarda elastisite değerleri anlamlı olarak daha yüksek idi (p < 0.05). Perifokal ödem varlığında, elastisite değerleri perifokal ödem bulunmayan vakalara göre daha yüksek çıkmıştır (p: 0.05, p: 0.009). Spiküle-düzensiz kenarlı kitlelerde elastisite değerleri daha yüksek saptandı (p: 0.004, p: 0.033). T2 ve T3 evresindeki tümörlerde, T1 evresine kıyasla Emean değerinin istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek olduğu görülmüştür (p: 0.03). Meme kanseri moleküler alt tipleri ile elastisite arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). SWE ile elde edilen elastisite değerleri, meme kanserinin morfolojik ve kinetik özellikleri ile ilişkilidir ancak meme kanseri alt tipleri ile elastisite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the elasticity values obtained by shear-wave elastography (SWE) with the findings of breast magnetic resonance imaging (MRI) in breast cancer and to evaluate their association with different breast cancer subtypes. Between March 2023 and March 2024, a total of 140 female patients (147 lesions) diagnosed with breast cancer histopathologically were included in the study conducted at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital. B-mode ultrasonography and SWE measurements were performed prior to biopsy, while MRI was employed for preoperative staging. The lesions were classified into histological and molecular subtypes. The patients' ages, morphological and kinetic MRI parameters, ADC values and elasticity measurements (Emean and Emax) were assessed. The average Emean value of the lesions was measured at 106.7 kPa, while the average Emax value was found to be 161.8 kPa. A statistically significant positive correlation was observed between tumor size and volume and the elasticity values (p < 0.05). The elasticity values of lesions exhibiting Type 2 enhancement kinetics were found to be higher compared to those with Type 3 enhancement kinetics (p: 0.029 ve p: 0.044). Lesions exhibiting heterogeneous- peripheral enhancement demonstrated significantly higher elasticity values (p < 0.05). Compared to cases without peritumoral edema, elasticity values were found to be significantly higher in cases with peritumoral edema (p: 0.05, p: 0.009). Elasticity values were found to be significantly higher in spiculated- irregularly shaped masses (p: 0.004, p: 0.033). Emean values were statistically significantly higher in T2 and T3 stage tumors compared to T1 stage tumors (p: 0.03). There was no statistically significant difference found between the molecular and histological subtypes of breast cancer and elasticity (p > 0.05). The elasticity values obtained from shear-wave elastography (SWE) are associated with the morphological and kinetic characteristics of breast cancer; however, no statistically significant difference has been found between elasticity and breast cancer subtypes.