Kemik mineral yoğunluğu ve vücut kitle indeksinin denge ve fonksiyonellik üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bone mineral density and body mass index on balance and functionality
- Tez No: 907084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, kemik mineral yoğunluğu (KMY) ve vücut kitle indeksinin (VKİ) denge ve fonksiyonellik üzerine etkisinin değerlendirmektir. Çalışmaya 18 yaş üzeri 102 birey dâhil edildi. Bireyler, Dual Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA), Vücut Kitle İndeksi, Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Tecnobody Prokin Pk-252 İzokinetik Denge Sistemi, Tinetti Denge ve Yürüme Testi, Tandem Duruş Testi, Tandem Yürüyüş Testi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği, 10 m Yürüme Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, antropometrik ölçümler ile değerlendirildi. Bireylere belirtilen testler ve cihazlarla birer defa değerlendirme yapıldı. KMY tanısı ile denge ve fonksiyonellik arasında anlamlı bir ilişki vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of bone mineral density (BMD) and body mass index (BMI) on balance and functionality. The study included 102 individuals over the age of 18 years. Individuals were evaluated with Dual Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA), Body Mass Index, Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUGT), Tecnobody Prokin Pk-252 Isokinetic Balance System, Tinetti Balance and Walking Test, Tandem Stance Test, Tandem Walking Test, Tinetti Fall Efficacy Scale, International Fall Efficacy Scale, 10 m Walking Test, Standing on One Leg Test and anthropometric measurements. Individuals were evaluated once with the tests and devices mentioned above. There was a significant relationship between BMD diagnosis and balance and functionality (p0.05).