Triple negatif meme kanserinde wee1 inhibisyonunun terapötik etkisinin araştırılması
Azenosertib: wee1 inhibitor's anti-cancer effect determination on triple negative breast cancer
- Tez No: 907094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜNEY ESKİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hücre döngüsü kontrol noktaları, DNA'da oluşan hasar varlığında döngünün durdurularak gerekli onarım ve genomik bütünlüğün sağlanabilmesinde temel rol almaktadır. Hücre döngüsü kontrol noktalarında önemli aktiviteye sahip olan Wee1 kinaz, birçok kanser türünde aşırı eksprese edilmektedir. Bu kapsamda, Wee1 inhibisyonunu hedef alan tedavi stratejileri son zamanlarda oldukça öne çıkmaktadır. Bu çalışmada ilk kez triple negatif meme kanserinde (TNMK) Wee1 inhibitörü olarak Azenosertib' in potansiyel terapötik etkinliğinin moleküler düzeyde belirlenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Azenosertib'in MDA-MB-231 TNMK ve MCF-10A kontrol hücrelerindeki sitotoksik etkisi CCK-8 analizi ile belirlendi. Annexin V analizi, akridin oranj/ propidyum iyodür boyamasıyla ve hücre siklusu analizleri ile apoptotik etkisi ve hücre siklusunda etkinliği belirlendi. Azenosertib'in MDA-MB-231 hücrelerinde anti-oksidatif etkisinin belirlenmesi için mitokondri boyaması ve ROS analizi gerçekleştirildi. Son olarak, western blot analizi ile Wee1 inhibisyonunun hücre döngüsündeki etkisi aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Cell cycle checkpoints play a fundamental role in ensuring the necessary repair and genomic integrity by stopping the cycle in the presence of DNA damage. Wee1 kinase, which has significant activity at cell cycle checkpoints, is overexpressed in many types of cancer. In this context, treatments startegies targeting Wee1 inhibition have become prominent recently. This study aims to determine, for the first time, the potential therapeutic efficacy of Azenosertib as a Wee1 inhibitor in triple negative breast cancer (TNBC) at the molecular level. MATERIALS AND METHODS: The cytotoxic effect of Azenosertib on MDA-MB-231 TNBC and MCF-10A control cells was determined by CCK-8 analysis. Its apoptotic effect and activity in the cell cycle were determined by Annexin V analysis, acridine orange/propidium iodide staining and cell cycle analysis. Mitochondri staining and ROS analysis were conducted to determine the antioxidant effect of Azenosertib on MDA-MB-231 cells. Finally, the effect of Wee1 inhibition on the cell cycle was elucidated by western blot analysis.