İntihar bakım yeterliliği ölçeği: Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the suicide caring competence scale
  1. Tez No: 907092
  2. Yazar: SAİME CANSU ERFİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜYÜKBAYRAM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: İntihar Bakım Yeterliliği Ölçeği (İBYÖ)'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Yöntem: Bu çalışma, Nisan 2023- Mart 2024 tarihleri arasında iki farklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servis ve psikiyatri kliniklerinde yatmakta olan intihar girişiminde bulunmuş hastaların doğrudan bakım veren 147 aile üyesi ile yürütülmüştür. Örneklem dışında 14 bakım veren ile pilot çalışma, örnekleme dahil olan 50 bakım veren ile test-tekrar test çalışması yapılmıştır. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu ve İBYÖ ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik değerlendirmesinde dil geçerliği, kapsam geçerliği, yüzey geçerliği, görünüm geçerliği, yapı geçerliği; güvenirlik değerlendirmesinde ise değişmezlik ve iç tutarlılık analizleri yapılmıştır. Bulgular: İBYÖ maddelerinin kapsam geçerlilik indeksi değerlerinin 0,81-1 arasında olduğu, yapı geçerlilik değerlendirmesinde ölçeğin faktörlenebilir (KMO=0,77; Bartlett Testi=2052,00) olduğu ve bilinen grupları ayırt edebildiği; doğrulayıcı faktör analizine göre ölçeğin beş faktörlü yapıyı doğruladığı; faktör yüklerinin 0,50 ile 0,91 arasında ve uyum indekslerinin (x2/df= 4,11, CFI= 0,90, TLI= 0,93; RMSEA= 0,08) kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin test-tekrar test analizinden elde edilen r değerinin 0,99 olduğu, iç tutarlılık değerlendirmesinde ölçek toplam ve alt boyutları için Cronbach Alpha güvenirlik katsayıları'nın sırasıyla 0,85; 0,89; 0,87; 0,80; 0,80; 0,70 olduğu saptanmıştır. Sonuçlar: İBYÖ Türkiye'de, intihar riski bulunan yakınlarına bakım veren aile üyelerinin bakım yeterliliğini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the Turkish validity and reliability of the Suicide Caring Competence Scale (IBYO). Methods: This study was conducted with 147 family members who provided direct care to patients who attempted suicide and were hospitalized in the emergency department and psychiatric clinics of two different Training and Research Hospitals between April 2023 and March 2024. A pilot study was conducted with 14 caregivers outside the sample, and a test-retest study was conducted with 50 caregivers included in the sample. Data were collected with the Descriptive Information Form and IBYO. To determine the validity assessment of the scale, language validity, content validity, face validity, appearance validity, structure validity; to determine the reliability assessment of the scale stability and internal consistency analyzes were performed. Results: The content validity index values of the IBYO items were between 0.81-1 and the scale was factorable (KMO=0,77; Bartlett Test=2052,00) and able to separate known groups; the scale confirmed the five-factor structure; It was determined that the factor loadings were between 0.50 and 0.91 and the fit indices (x2/df= 4,11, CFI= 0,90, TLI= 0,93; RMSEA= 0,08) were at an acceptable level. It was determined that the r value obtained from the test-retest reliability of the scale was 0.99, and in the internal consistency assessment, the Cronbach's alpha reliability coefficients for the scale as a whole and its sub-dimensions were 0,85; 0,89; 0,87; 0,80; 0,80; 0,70, respectively. Conclusion: IBYO is a valid and reliable measurement tool in evaluating the care competency of family members who care for relatives at risk of suicide in Turkey.