Çevre yanlısı davranışların yordayıcıları olarak değerler, sosyal normlar ve zaman yönelimleri
Values, social norms and time perspectives as predictors of pro-environmental behaviors
- Tez No: 907095
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, zaman yönelimleri, değerler ve çevreye dair tanımlayıcı sosyal normların çevreci davranışlarla olan ilişkilerini incelemektir. Araştırmaya yaş ortalaması 32.09 (SS=11.33) olan 388 katılımcı (%59.5'i kadın, %40.5'i erkek) katılmıştır. Veriler“Zimbardo Zaman Perspektifi Envanteri”,“Kısa Değerler Ölçeği”,“Sosyal Normlar Ölçeği”,“Çevre Yanlısı Davranışlar Envanteri”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkiler SPSS PROCESS makrosu kullanılarak bootstrap yöntemi (n= 5000 bootstrap örneklemi) ile analiz edilmiştir. Yapılan paralel aracılık testleri sonucunda hem gelecek zaman yönelimi, hem de tanımlayıcı sosyal normlar ile çevre yanlısı davranışlar arasındaki ilişkide biyosferik değer yöneliminin kısmi aracılık etkisi anlamlı bulunmuştur. Bu bulgulara ek olarak diğer araştırma değişkenlerinin hem açık hem koyu yeşil çevreci davranışlarla ilişkileri incelenmiş, ortalamaları karşılaştırılmıştır. Gelecek zaman yönelimi, yakın çevreye dair çevreci sosyal normlar ve biyosferik değer yöneliminin hem açık hem de koyu yeşil çevreci davranışlar üzerinde güçlü bir etkisinin bulunduğu ve var olan etkilerin birbirinden bağımsız olduğu görülmüştür. Araştırmaya dair bulgular ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between time orientations, values, descriptive social norms with pro-environmental behaviors. 388 participants (59.5% female, 40.5% male) with a mean age of 32.09 (SD=11.33) participated in the study. Data were collected via“Zimbardo Time Perspective Inventory”,“Brief Values Scale”,“Social Norms Scale”,“Pro-Environmental Behaviors Inventory”and“Personal Information Form”. Direct and indirect effects between variables were analyzed by bootstrap method (n= 5000 bootstrap sample) using SPSS PROCESS macro. As a result of the parallel mediation tests, the partial mediation effect of biospheric value orientation was found to be significant in the relationship between both future time orientation and descriptive social norms with pro-environmental behaviors. In addition to these findings, the relationships of other research variables with both light and dark green environmental behaviors were examined and their means were compared. It was observed that future time orientation, environmental social norms regarding the immediate environment and biospheric value orientation had a strong effect on both light and dark green environmental behaviors and that the existing effects were independent from each other. The findings of the research were discussed in the context of the relevant literature.