Erken pronukleus oluşumunun embriyo gelişimi ve blastokist oranına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of early pronucleus formation on embryo development and blastocyst ratio
  1. Tez No: 907113
  2. Yazar: KEMAL EMRE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İn vitro fertilizasyon ugulamaları sonrasında yüksek implantasyon başarısı, gelişimsel yeterliliği en yüksek embriyoların transferi ile sağlanmaktadır.Bu kapsamda embriyo seçimi ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde ilerlemektedir. Sürekli embriyo izleme sistemleri embriyo dinamiğini yansıtmakta ve aşamaları arasında blastokist gelişimi ve IVF/ICSI sonuçlarını tahmin edecek kriterler oluşturulmak istenmektedir. Bu kapsamda biz de pronukleus oluşum zamanlamasını ele almak istedik. Bu çalışma, Özel Çevre Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde üç farklı endikasyona sahip 75 hastanın MII oositlerinin pronükleus zamanlama sonuçları temel alınarak prospektif olarak geliştirilmiştir. Kontrol grubunun yanı sıra yüksek ve düşük yanıtlı hastaların sonuçları değerlendirilerek 9-15 saat veya 16-22 saatte blastokist oluşum kapasiteleri değerlendirildi. Video kaynaklarından gözlemler yapıldı. İstatistiksel analiz SPSS 26 programı ve Kruskal Wallis, Fisher's Exact ve Mann-Whitney testleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda 9-15. saatlerde 2PN oluşumunun araştırma grubunun tamamında sperm konsantrasyonu, kadın yaşı, FSH, LH, PRL, AMH, HCG gün E2 değeri ve blastokist varlığı ile ilişkili olmadığı anlaşılmıştır. Kontrol vakaları ve yumurtalık rezervi yüksek, yumurtalık rezervi düşük olan hastalar değerlendirmeye alındı. Alındığında kadın yaşının (
Özet (Çeviri)
After in vitro fertilization applications, high implantation success is achieved by transferring embryos with the highest developmental competence. In this context, studies on embryo selection are progressing intensively. Continuous embryo monitoring systems reflect embryo dynamics, and it is desirable to establish criteria that will predict blastocyst development and IVF/ICSI results between stages. In this context, we wanted to address the timing of pronucleus formation. This study was developed prospectively based on the pronucleus timing results of MII oocytes of 75 patients with three different indications at Private Çevre Hospital IVF center. In addition to the control group, the results of high and low-response patients were evaluated, and blastocyst formation capacities were evaluated at 9-15 hours or 16-22 hours. Observations were made from video sources. Statistical analysis was evaluated using the SPSS 26 program and Kruskal Wallis, Fisher's Exact, and Mann-Whitney tests. In our study, it was understood that the formation of 2PN at 9-15 hours was not related to sperm concentration, female age, FSH, LH, PRL, AMH, HCG day E2 value, and the presence of blastocyst in the entire research group. Control cases and patients with high ovarian reserve and low ovarian reserve oocytes were taken into consideration. When taken, it was understood that female age (