Ani işitme kaybı geçiren hastalarda beyin sapı ve temporal lob hacminin manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Examination of brain stem and temporal lobe volume in patients with sudden hearing loss with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 907126
  2. Yazar: SEDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN, DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ani sensörinöral işitme kaybı (ASNİK), tedavi edilmediği takdirde kalıcı işitme kaybı-na neden olabilen bir kulak burun boğaz (KBB) acilidir. Amacımız idiyopatik ASNİK'li has-talar da işitsel merkezler olarak bilinen alanlardaki morfolojik etkileri araştırmaktı. Bu ça-lışmada, 2013 Ocak- 2021 Ocak tarihleri arasında üçüncü basamak bir üniversite hastanesin-de idiyopatik ASNİK'li 22 hastanın (çalışma grubu) ve idiyopatik ASNİK'i ve herhangi bir nörolojik bozukluğu olmayan 31 hastanın (kontrol grubu) manyetik rezonans görüntüleri (MRG) retrospektif olarak değerlendirildi. Beyin, temporal lob ve beyin sapının gri ve beyaz cevherlerinin hacim ve yüzdeleri Vol2brain olarak bilinen bir çevrimiçi MRG beyin hacim sistemi ile hesaplandı. İdiyopatik ASNİK hastalarında işitme merkezi olarak bilinen beyin bölgelerinin nor-mal bireylere göre daha küçük bir hacme sahip olduğu belirlendi. Hacimsel hesaplamalarda yaş ve cinsiyetin etkili olduğu görüldü. İdiyopatik ASNİK hastalarında beyin hacmini koru-yabilecek çalışmalar tedavi uygulamalarına dahil edilebilir. İdiyopatik ASNİK'in kanıtlan-mış bir tedavisi olmadığından daha fazla literatüre ve klinik araştırmaya ihtiyaç vardır. Araş-tırma bulgularımız bu konuda literatürü destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) is an otolaryngologic emergency which, if left untreated, may result in permanent hearing loss. Our aim was to investigate the morpho-logical effects in areas known as auditory centers in patients with idiopathic SSNHL (ISSNHL). In this study, magnetic resonance imagings (MRI) of 22 patients with ISSNHL (study group) and 31 patients without ISSNHL and any neurological disorder (control group) between 2013 January and 2021 January in a tertiary university hospital were retrospectively evaluated in which the volumes and percentages of gray and white matters of brain, temporal lobe and brainstem were calculated with an online MRI brain volumetry system known as Vol2brain. It was founded that the ölçüm parametleris known as the hearing center had a smaller volume in patients with ISSHNL than in normal individuals. Age and gender were found to be effective in volumetric calculations. Studies that can preserve brain volume for patients with ISSNHL can be included in treatment practices. More literature and clinical research are needed as there is no proven treatment for ISSNHL. Our study findings will sup-port the literature in this regard.