Alzheimer hastalığı'nda erken teşhis için biyobelirteçler
Biomarkers for alzheimer's disease early diagnosis
  1. Tez No: 907127
  2. Yazar: GÖZDE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer hastalığı (AH), demansın en yaygın görülen nedenidir (%50-75). Günümüzde erken tanı koyabilmek amacıyla AH'nin altında yatan patolojilere yönelik noninvaziv belirteçler araştırılmaktadır. AH patolojisi ile ilişkili belirteçlerden tau ve NFL (nörofilament hafif polipeptid) aksonal nörodejenerasyonu, nörogranin sinaptik nörodejenerasyonu, YKL-40 (kitinaz-3-benzeri protein 1) nöroinflamasyonu, oreksin protein klirens bozukluğunu, FABP-3 (yağ asidi bağlayıcı protein-3) lipid metabolizması bozukluğunu, 8-OHdG (8-hidroksi-2-deoksiguanozin) ise oksidatif stresi yansıtmaktadır. Bu araştırmada bu belirteçlerle AH riski arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Demans Polikliniği'ne başvuran 86 Alzheimer hastası ve 30 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta grubunun mini mental durum değerlendirme testi (MMSE) ve klinik demans evreleme ölçeği kutu toplamları skoru (CDR-KTS), hasta ve kontrol grubunun serum glikoz ve lipid paneli sonuçları kaydedildi. Serum örneklerinden total tau, NFL, nörogranin, YKL-40, oreksin, FABP-3; idrar örneklerinden ise 8-OHdG ELISA (enzim işaretli immunosorbent test) yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Klinik demans evreleme ölçeğine göre 86 hastanın 33'ü hafif evre, 29'u orta evre, 24'ü ağır evre şeklinde üç gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grubu yaş (p=0.377) ve cinsiyet (p=0.518) dağılımı bakımından uyumluydu.
Özet (Çeviri)
Aim: Alzheimer's disease (AD), a neurodegenerative disorder, accounts for the majority of dementia cases (50-75%). Currently, non-invasive markers targeting the underlying pathologies of AD are being investigated for early diagnosis. Among the markers associated with AD pathology, tau and NFL (neurofilament light polypeptide) reflect axonal neurodegeneration, neurogranin reflects synaptic neurodegeneration, YKL-40 (chitinase-3-like protein 1) reflects neuroinflammation, orexin reflects protein clearance dysfunction, FABP-3 (fatty acid binding protein-3) reflects lipid metabolism dysfunction, and 8-OHdG (8-hydroxy2-deoxyguanosine) reflects oxidative stress. This study aims to explore the relationship between these markers and the risk of AD. Methods: Our study included 86 Alzheimer's patients and 30 healthy individuals who applied to the Department of Neurology, Dementia Clinic, Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Disorders Training and Research Hospital, between February 2023 and February 2024. Mini-Mental State Examination (MMSE) and Clinical Dementia Rating Scale-Sum of Boxes (CDR-SB) scores of the patient group, as well as serum glucose and lipid panel results of both patient and control groups, were recorded. Total tau, NFL, neurogranin, YKL-40, orexin, and FABP-3 were analyzed from serum samples, while 8-OHdG was analyzed from urine samples using the ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) method. Results: According to the clinical dementia staging scale, the 86 patients were divided into three groups: 33 mild stage, 29 moderate stage, and 24 severe stage. The patient and control groups were comparable in terms of age (p=0.377) and gender distribution (p=0.518).