Ebeler için perinatal yas bakımı yeterlilik ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Perinatal grief care competency for midwives Turkish validity and reliability study of the scale
- Tez No: 907125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KOÇ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, ebeler için perinatal yas bakımı yeterlilik ölçeğinin (EPYBYÖ) Türk diline uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik tipte gerçekleştirildi. Araştırma, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji, doğumhane ve postpartum servisinde, Adıyaman Kâhta, Gölbaşı ve Besni İlçe Devlet Hastanesi doğumhane servisinde, 09/12/2022 ve 21/01/2023 tarihleri arasında 285 ebe ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında“Ebeleri Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Ebeler için Perinatal Yas Bakımı Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi, geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanılarak yapıldı. Uzman görüşü analizi sonucunda KGİ değeri 0,88 olduğu belirlendi. KMO testi 0,849 olduğu saptandı. Doğrulayıcı Faktör Analizinde χ2/sd 2,667; RMSEA 0,077; NFI 0,90; NNFI 0,93; CFI 0,94; IFI 0,94; SRMR 0,068 uyum indekslerinin“mükemmel”ve“kabuledilebilir”değere sahip olduğu bulundu. Ölçeğin 14 gün arayla uygulanan test- tekrar test sonucu kolerasyonun 0,713 olduğu bulundu. Ölçeğin Cronback α değeri 0,875 olduğu saptandı. Yapılan analizler sonucunda, EPYBYÖ' nün; 6 boyut ve 25 maddeden oluştuğu belirlendi. Ölçeğin alt boyutları Faktör 1: inancı sürdürmek (8 madde), Faktör: 2 bilmek (5 madde), Faktör 3: yanında olmak (3 madde), Faktör 4: saygı göstermek (3 madde), Faktör: 5 olanak sağlamak (4 madde), Faktör: 6 kendini gerçekleştirmek (2 madde) olduğu bulundu. Ebeler için perinatal yas bakımı yeterlilik ölçeği'nin, ebelerin yas bakımı yeterliliğini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir araç olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive and methodological type in order to adapt the perinatal grief care compentency scale for midwives (EPYBYÖ) to the Turkish language and to evaluate its validity and reliability.The research was condusted with 285 midwives in the gynecology and the deliver room servise of Adıyaman Kahta, Gölbaşı and Besni District State Hospital. Between 09/12/2022 and 21/01/2023.“Midwives Introductory Information Form”and“Perinatal Grief Care Competence Scale for Midwives”werw used to collect data. Evaluation of the data was done using validity and reliability analyses. As a result of expert opinion analysis. The CGI value was determined to be 0,88. KMO test was found to be 0,849. In Confirmatory Factor Analysis χ2/df 2,667; RMSEA 0,077; NFI 0,90; NNFI 0,93; CFI 0,94; IFI 0,94; SRMR 0,068 fit indices were founda to have“ excellent”and“ acceptable”values. As a result of the test-retest result of the scale applied at 14- day intervals, the correlation was found to be 0,713. The Croncah α value of the scale was found to be 0,875. As a result of the analysis, EPYBYÖ; it was determined that it consisted of 6 dimension and 25 items. The sub-dimensions of the scale: Factor 1: maintaining belief (8 items), Factor 2: knowing (5 items), Factor 3: being with (3 items), Factor : showing respect (3 items), Factor 5: providing opportunities (4 items), Factor : 6 was found to be selfactualization (2 items). The Perinatal Bereavement Care Competency Scale for Midwives was found to be a valid and reliable tool in assessing midwives' bereavement care competency.