Retina ven tıkanıklıklarında koroidin yapısal ve vasküler özellikleri
  1. Tez No: 907136
  2. Yazar: PINAR AYDIN ELLİALTIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YANIK ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Koroidin çeşitli retina hastalıklarının etyopatogenezindeki rolü yapılan çalışmalarla daha iyi anlaşılabilmiştir. Ancak RVT konusunda koroid ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır ve çelişkili bulgular içermektedir. Bu çalışmanın amacı, tedavi naive SRVT ve RVDT olgularında koroid ve retinanın yapısal ve vasküler özelliklerini, sağlıklı gözler ve kontrol grubuyla karşılaştırarak değerlendirmektir. Ayrıca prospektif hasta takibi ile hastalığın prognozunda ve tedavi yanıtında koroidin rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya 2020-2024 yılları arasında kliniğimize başvuran tedavi naive 38 SRVT hastasının 38 hasta gözü ve 36 sağlam gözü, 83 RVDT hastasının 83 hasta gözü ve 75 sağlam gözü ve 58 sağlıklı kontrol grubunun 58 gözü dahil edildi. Başlangıç vizitinde demografik ve klinik hikayelerinin yanında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), detaylı oftalmolojik muayene, fundus flöresein anjiyografi (FFA), optik koherens tomografi (OKT), OKT anjiyografi (OKTA) ölçümleri gerçekleştirildi. Koroidin vasküler parametreleri binarize edilmiş EDİ-OKT görüntüleri kullanılarak hesaplandı. Takiplerde hastaların OKT ve OKTA parametreleri tekrarlandı. OKT ile hiperreflektif nokta (HRN), OKT tabaka bütünlüğü değerlendirildi. Kantitatif olarak santral maküla kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SKK), total koroid alanı (TKA), lüminal alan (LA), stromal alan (SA) ve koroid vaskülarite indeksi (KVİ) hesaplandı. OKTA'nın kantitatif ölçüm özelliği kullanılarak FAZ alanı ve çevresi ölçüldü. FAZ'ın asirkülarite indeksi hesaplandı. HRN, OKT tabaka bütünlüğü, KVİ ve FAZ asirkülarite indeksinin EİDGK, SKK, SMK, KVİ, FAZ alanı ve FAZ asirkülarite indeksi ile korelasyonu incelendi. Bulgular: SRVT, RVDT ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu (p=0,168 ve 0,284).
Özet (Çeviri)
Purpose: The role of the choroid in the etiopathogenesis of various retinal diseases has been better understood through studies. However, choroidal studies on retinal vein occlusion (RVO) are limited and have conflicting findings. This study aims to evaluate the structural and vascular characteristics of the choroid and retina in treatment naive central retinal vein occlusion (CRVO) and branch retinal vein occlusion (BRVO) patients by comparing them with healthy eyes and a control group. Additionally, a prospective follow-up of patients was conducted to investigate the role of the choroid in disease prognosis and treatment response. Material and Methods: This study included 38 treatment naive CRVO patients, 83 treatment naive BRVO patients, and 58 age-, gender-, and systemic co-morbidity–matched controls admitted to our clinic between 2020 and 2024. In addition to demographic and clinical history, best-corrected visual acuity (BCVA), detailed ophthalmologic examination, fundus fluorescein angiography (FFA), optical coherence tomography (OCT), and OCT angiography (OCTA) measurements were performed at the baseline. Choroidal vascular parameters were calculated using binarized enhanced depth imaging OCT (EDI-OCT) images. OCT and OCTA parameters were repeated during follow-up. Hyperreflective dots (HRD) and OCT layer integrity were evaluated. Central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT), total choroidal area (TCA), luminal area (LA), stromal area (SA), and choroidal vascularity index (CVI) were quantittively calculated. The foveal avascular zone (FAZ) area and perimeter were measured using the quantitative measurement feature of OCTA. The acircularity index of FAZ was calculated. The correlations of HRD, OCT layer integrity, CVI, and acircularity index with BCVA, SFCT, CMT, CVI, FAZ area, and acircularity index were analyzed.