Uyku eksikliğinin futbolcularda benzer antrenman şiddetinde kalp atım hızı aralığı ve maksimum oksijen tüketim kapasitesine etkilerinin incelenmesi
The effects of sleep deprivation on heart rate range and maximum oxygen consumption capacity in football players under similar training intensity
- Tez No: 907150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; 18-19 yaş erkek futbolcularda, toplamda 15 gün süren, yeterli uyku ve uykusuzluk durumunda, benzer antrenman şiddetinde kalp atım hız aralığını ve maksimum oksijen tüketim kapasitelerinin belirlenmesidir. Çalışmaya 15 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar aynı yaş aralığında olduğundan ve 2 yıldan fazla süre benzer şekilde antrenman yaptıklarından dolayı herhangi bir ölçüt kullanılmadan rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü sporcuların seçiminde, uyku disiplinine ve çalışmanın diğer gereksinimlerine uyum sağlayabilecek niteliklere sahip olmaları göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmaya katılan futbolcuların testten 24 saat önce takım ve bireysel antrenmanlarına ara verilmiştir. İlk olarak ortalama 8 saatlik bir uykunun ardından gruplar, laboratuvar ortamında dinlenik nabızları alındıktan sonra futbolcuların kalp atım hızlarının %60-%65 şiddettine denk gelen km/s hızında, koşu bandı üstünde egzersize tabi tutulmuşlardır. Gruplar testten 48 saat sonra uykusuz geçen gecenin ardından aynı teste tekrar tabi tutulmuştur. Yeterli uyku ve uykusuz yapılan testler karşılaştırıldığında yeterli uyku sonrası kalp atım hızı ve VO2max ölçümleri lehine pozitif yönlü bir fark bulunmuştur. İkinci haftaya girildiğinde ise tekrar 48 saat aralıklarla yeterli uyku ve uykusuzluk durumlarına göre, gaz analizörü kullanılarak VO2max testine girdiler. Grupların yeterli uyku ve uykusuzluk durumlarında girmiş oldukları VO2max testleri karşılaştırıldığında VO2max sonuçlarına göre aralarında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucu, uykunun egzersiz performansı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Daha sonra yapılacak olan çalışmalarda, uykunun farklı yaş kategorisindeki profesyonel futbolcuların, kalp atım hızları ve VO2max seviyelerindeki etkileri araştırabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the heart rate range and maximum oxygen consumption capacity in 18-19-year-old male football players during a total of 15 days of normal sleep and sleep deprivation under similar training intensity. Fifteen football players volunteered to participate in the study, and no adverse events were reported during the study period. The players were divided into two groups to ensure smooth execution of the study. The selection of volunteer athletes for the study took into consideration their adherence to sleep discipline and compatibility with other requirements of the study. The participants refrained from team and individual training sessions 24 hours prior to the test. Initially, after an average of 8 hours of sleep, the groups underwent an exercise session on a treadmill set at the same intensity, following measurement of their resting heart rates in the laboratory. The groups were then subjected to the same test again after a sleep-deprived night, 48 hours later. When comparing the results of the tests conducted after normal sleep and sleep deprivation, significant differences were found in performance and heart rate. In the second week, with 48-hour intervals, the groups underwent VO2max testing using a gas analyzer, based on their normal sleep and sleep deprivation conditions. When comparing the VO2max test results between the groups under normal sleep and sleep deprivation conditions, a significant difference was observed. The study results demonstrate the impact of sleep on exercise performance. Future studies can explore the effects of sleep on heart rate and VO2max levels in professional football players across different age categories.