65 yaş üstü hastalarda abdominal ultrasonografi rutin taramada olmalı mı?
- Tez No: 907157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ATMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Dünya genelinde artan yaşlı nüfus ile kronik hastalıkların sıklığı da artmaktadır. Bu yaş grubunda görülen hastalıklar arasında kardiyovasküler hastalıklar, endokrin hastalıklar, maligniteler ve abdominal organlara ait patolojiler önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle abdominal organlarda meydana gelen yapısal ve fonksiyonel değişiklikler, bu bireylerde daha sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Transabdominal ultrasonografi (TAUSG), invaziv olmayan, radyasyon içermeyen, ekonomik ve kolay uygulanabilir bir görüntüleme yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Çalışmamızda 65 yaş üstü hastalarda rutin TAUSG ile taramanın gerekliliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya haziran 2024-ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru sırasında edinilen demografik bilgileri, başvuruda değerlendirilen geriatrik sendrom skorlamaları ve testleri, hastane elektronik kayıt sistemi üzerinden edinilen laboratuvar parametreleri ve TAUSG verileri incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 330 hasta dahil edildi. Hastaların %63,3'ü kadın ve yaş ortalaması 73,07 olarak görüldü. Örneklem büyüklüğü %50 prevalans baz alınarak bakıldığında ultrasonografi (USG) bulgularının tamamı evren oranından farklı bulundu. Bu hastalıklardan hepatosteatoz, kolelitiyazis, prostatomegali ve abdominal aort anevrizması(AAA) ile ilgili ileri inceleme planlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: With the increasing elderly population worldwide, the frequency of chronic diseases is also increasing. Among the diseases seen in this age group, cardiovascular diseases, endocrine diseases, malignancies and abdominal organ pathologies have an important place. Structural and functional changes, especially in the abdominal organs, are among the more common problems encountered in these individuals. Transabdominal ultrasonography (TAUSG) stands out as a non-invasive, radiation-free, economical and easily applicable imaging method. In our study, we investigated the necessity of routine TAUSG screening in patients over 65 years of age. Materials and Methods: Patients admitted to the outpatient clinic of the Department of Geriatrics, Ankara University Faculty of Medicine between June 2024 and October 2024 were included in the study. Demographic information obtained at admission, geriatric syndrome scores and tests evaluated at admission, laboratory parameters and TAUSG data obtained from the hospital electronic record system were analyzed. Results: A total of 330 patients were included in the study. 63.3% of the patients were female and the mean age was 73.07 years. Based on a sample size of 50% prevalence, all ultrasonography (USG) findings were different from the population rate. Further investigations were planned for hepatosteatosis, cholelithiasis, prostatomegaly and abdominal aortic aneurysm (AAA).