Ergenlerde (12-18 yaş) merhamet ölçeği geliştirilmesi
Development of compassion scale in adolescents (12-18 years old)
  1. Tez No: 907184
  2. Yazar: ESRA GÜL KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda pozitif psikoloji literatüründe, pozitif kişilik özelliklerinin ölçülmesine yönelik ilginin giderek arttığı görülmektedir, Merhametin ölçülebilmesi ve diğer değişkenlerle olan ilişkisinin araştırılabilmesi için çeşitli psikolojik ölçme araçları geliştirilmiştir. Ancak özellikle ergenlik dönemine yönelik, Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış bir ölçme aracı olmadığı gözlenmiştir. Ergenlerin merhamet kapasitelerinin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıyla tespit edilebilmesi, psikoterapi ve eğitim alanlarında kullanılabilmesi açısından önemli bir ihtiyacı karşılayabilir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı ergenlerde merhamet düzeyini belirleyebilecek nitelikte, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Literatür taraması, odak görüşme ve uzman görüşü alma aşamalarının ardından ölçeğin ilk formu verilmiştir. Ardından veri toplanarak öncelikle faktör yapılarını belirlemek için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda belirlenen faktör yapısına ilişkin yapı geçerliliğini doğrulamak için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizleri sonucuna göre ölçeğin altı faktörlü bir yapıda olduğu doğrulanmıştır. Faktörlere; Sevecenlik, Sorumluluk, Empati, Duygulanım, Benmerkezcilik, Acımasızlık isimleri verilmiştir. Ayrıca, analiz sonuçlarına göre, Ergenlerde Merhamet Ölçeği tüm alt alanlarından ve genelinden alınan ortalama puanların katılımcıların cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı ve kadın katılımcıların tüm alanlardan ve ölçeğin genelinden aldıkları ortalama puanların erkek katılımcıların ortalamalarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Ergenlerde (12-18 Yas) Merhamet Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu, alanyazındaki bilimsel çalışmalarda kullanılabileceği ifade edilebilir. Ölçekten alınan puanların artması merhamet düzeyinin de artması anlamına gelmektedir. Sonraki yapılacak bilimsel çalışmalarda, ergenlerde merhamet düzeyi ile ilişkili olabilecek faktörlerle ilişkisi değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that the interest in measuring positive personality traits has increased gradually in the positive psychology literature. Various psychological measurement tools have been developed to measure compassion and investigate its relationship with other variables. However, it has been observed that there is no measurement tool for which Turkish validity and reliability studies have been conducted, especially for the adolescence period. It can meet an important need in terms of determining the compassion capacities of adolescents with a valid and reliable measurement tool and using them in areas such as psychotherapy and education. In this context, the aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool that can determine the level of compassion in adolescents. The first form of the scale was given after the stages of literature review, focus interview, and expert opinion. Then, by collecting data, exploratory factor analysis was performed to determine the factor structures. Confirmatory factor analysis was conducted to verify the construct validity of the factor structure determined as a result of the exploratory factor analysis. According to the factor analysis results, it was confirmed that the scale has a six-factor structure. To the factors; they have been given the names of Affection, Responsibility, Empathy, Affection, Self-centeredness, and Cruelty. In addition, according to the results of the analysis, it was determined that the average scores obtained from all sub-domains and overall of the Adolescent Compassion Scale differed statistically significantly according to the gender of the participants, and the average scores obtained by the female participants from all areas and the scale were higher than the average of the male participants. As a result, it can be stated that the Compassion Scale for Adolescents (12-18 Years) is a valid and reliable measurement tool and can be used in scientific studies in the literature. The higher the scores obtained from the scale, the higher the level of compassion. In future scientific studies, its relationship with factors that may be associated with the level of compassion in adolescents can be evaluated.