Migren tanısı alan bireylerde bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapinin psikiyatrik belirtiler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of mindfulness based cognitive therapy on psychiatric symptoms and life quality of individuals diagnosed with migraine
- Tez No: 907188
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, migren tanısı alan bireylerde bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapinin psikiyatrik belirtiler ve yaşam kalitesi düzeyindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla en az altı ay önce migren tanısı almış, 18 yaş üzeri, en az okur yazar düzeyde eğitimli, iletişim güçlüğü çekmeyen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 30 hasta eşit olarak deney ve kontrol grubuna yansız şekilde atanmıştır. Araştırmada birinci deney grubuna bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapi, kontrol grubuna ise psiko-eğitim programı uygulanmıştır. Müdahaleler her iki gruba haftada bir gün, bilinçli farkındalık grubuna 90 dakika, psiko-eğitim grubuna ise 75 dakika olmak üzere 8 oturum olarak uygulanmıştır. Katılımcılara programdan önce, programın sonunda ve 8 haftalık izlemde Kısa Semptom Envanteri (KSE), Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (YKÖ) ve Migrende 24 Saatlik Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sürecinde bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapi grubundan beş hastanın, psiko-eğitim grubundan ise dört hastanın oturumlara ve değerlendirmelere katılmaması nedeniyle, verilerin analizi bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapi grubunda 10 hasta, psiko-eğitim grubunda ise 11 hasta üzerinden yapılmıştır. Araştırma sonucunda bilinçli farkındalık temelli bilişsel terapi grubunda sosyal fonksiyon, emosyonel sorunlara bağlı rol kısıtlılıkları, mental sağlık, duygu/endişe, çalışma işlevselliği, enerji/canlılık, kişilerararsı duyarlılık ve mutluluk düzeylerinde anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir. Genel sağlık, migren semptomları, depresyon, anksiyete, psikotizm belirtilerinde her iki grupta anlamlı düzeyde farklılaşma saptanmıştır. Son testlerde gözlenen olumlu etkinin izleme ölçümlerinde de devam ettiği görülmüştür. Sonuçlar konuyla ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of mindfullness based cognitive therapy on psychiatric symptoms and life quality in individuals diagnosed with migraine. For this purpose, 30 patients who are diagnosed with migraine at least 6 months prior to the study, over the age of 18, educated at least as literate, without communication problems and who accepted to participate in this study were assigned equally to the experiment and the control groups. While mindfullness based cognitive therapy was applied to the experiment group, control group patients received the psycho-education program. Both interventions were given to both groups once a week for 8 sessions with a duration of 90 minutes for the experiment group and 60 minutes for the control group. Brief Symptom Inventory (BSI), Oxford Happiness Questionnaire(OHQ), Quality of Life Scale SF-36 (QOLS) and 24-Hour Migraine Quality of Life Questionnaire were applied to all participants in the begining of the study, at the end of the study and at the 8 week follow up. Due to the absence of 5 patients from mindfullness based cognitive therapy group and 4 patients from psycho-education program group, analysis of the study were deduced to 10 patients from mindfullness based cognitive therapy group and 11 patients from psycho-education program group. As a result of the study, it was concluded that the levels of social dysfunction, restriction of the role from emotional origins, mental health, emotion/anxiety, working functionality, energy/exhilaration, interpersonal sensitivity and happiness were meaningfully differantiated among patients of the mindfullness based cognitive therapy group. Considerable differences were found in both groups in general well-being, symptoms of migraine, depression, anxiety and psychotism. It was observed that the positive effects which were observed in post-tests continued in the follow-up measurement. Results were discussed in the light of the relevant scientific literature.