İstanbul metropolü kıyılarında mikrobiyolojik kirlilik yükü dağılımı üzerine araştırmalar
Research on the distribution of microbiological pollution load in the costs of İstanbul metropolitan city
- Tez No: 90719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
BOLUM 6 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Karadeniz-Boğaz ve Boğaz-Marmara Denizi Isırışım bölgesinde yer alan ve yaklaşık onbeşmilyon kişinin çeşitli faaliyetlerinde bulunarak yaşadığı İstanbul Metropolü kıyılarının mikrobiyolojik kirlilik yükünün çevre kirliliği ve halk sağlığı açısından araştırılmasıdır. Bu amaçla; Anadolu Yakası, Rumeli Yakası, Karadeniz, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi kıyıları ile İstanbul İli' ne bağlı adaların kıyılarından seçilmiş olan total 42 noktadan, 1995,1996,1997,1998 yılları Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında örnekler alınarak çalışılmıştır. Çalışmalar, membran filtre yöntemiyle yapılmıştır. Adalarda ve Şile'de, son yıllarda aüksu terfi merkezlerinin yapılmış olmasından dolayı, 1998'e doğru E.coli miktarında azalma gözlenmiştir. Buna karşın, Anadolu Yakası ve Rumeli Yakası kıyılarında da atıksu terfi merkezleri yapılmış olmasına rağmen, E.coli sayısında belirgin bir azalma gözlenmemiştir. Buna neden olan faktörlerin başında; Tuna Nehri ve yoğun kirlenme etkisi altında olan kuzeybatı Karadeniz yüzey sularının Boğaz yolu ile Marmara Denizi' ne ulaşması ile nüfus artışına paralel olarak artan altyapısız çarpık yapılaşma ve endüstrileşme gösterilebilir. Bu çalışmada saptanan değerler, standart değerlerin çok üzerindedir. İncelenen deniz suyunda fekal koliformların (E.coli) varlığı, İstanbul Metropolü kıyılarında deniz suyuna fekal atık karıştığının kesin delili olarak kabul edilir. Böyle yüksek orandaki fekal atığın karıştığı deniz suyunda bakteri infeksiyonları yanında virüs infeksiyonları risklerinin bulunduğu da dikkate alınarak, ilgili teknik önlemlerin biran önce alınmasının gerekli olduğu anlaşılmaktadır. 129
Özet (Çeviri)
BOLUM 7 SUMMARY The aim of this study is to search micro biological pollution load in the costs of Istanbul Metropolitan city, which is situated on a region where Black Sea-The Strait and The Strait- Marmara Sea mix each other and nearly fifteen million people live and perform several activities in the city, in the aspects of environmental pollution and public health. For this purpose, the study was held by taking samples from forty-two points that are chosen from the Asian Shore, European Shore, Black Sea, The Strait and Marmara Sea coasts and from the coasts of islands that are included in Istanbul province, in the months of May, June, July in the 1995,1996,1997,1998 Membrane filter method is used in this study. Since the wastewater advanced treatment centers constructed in the recent years, at the end of 1998 in the islands and Şile there was an increase in the amount of the E. Coli. On the other hand in the Asian and European shore coasts, although the wastewater advanced treatment centers were also constructed but a clear decrease could not be observed in the amount of E.coli. The main factors that might be counted as reasons for that are shown as The Northwestern Black Sea surface waters that are under the effect of the River Danube and a dense pollution, reach the Marmara Sea via The Strait, and industrialization and misconstruction of the buildings without any infra structure parallel to the population explosion. The values that were determined during that study, are far over the standard values. The existence of fecal coliforms (E.coli) in the observed waters, accepted as the certain evidence that the fecal wastes are mixed into the sea water in Istanbul Metropolitan. By keeping into consideration that in the sea water ambiance that is included fecal wastes in such a high level, besides the bacterial infections, there also exist virus infection risk. It is evident that the required technical precautions should be taken as soon as possible. 130