İstanbul kenti sahil dolgu alanlarının peyzaj planlaması açısından değerlendirilmesi
Analyzing land fill on the coast line of Istanbul in terms of landscape planning
  1. Tez No: 98440
  2. Yazar: FATMA AYÇİM TÜRER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İSTANBUL KENTİ SAHİL DOLGU ALANLARININ PEYZAJ PLANLAMASI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET İki kıtayı birleştiren bir noktada kurulmuş olan İstanbul'un tarih boyunca giderek artan önemi, kentin özel konumunun sağladığı üstünlüklerin bir sonucudur. Doğal özellikler ve taşıdığı kültür mirasının birleşimi“İstanbul Su Kenti”imajım güçlendirmektedir. İstanbul'un ilk yerleşmeleri su kenarlarında kurulmuş ve ilişkiler deniz yolu ile sağlanmıştır. Osmanlı döneminde, Boğaz kıyılan kentin sayfiye ve mesire alanları olmuştur. Ancak son 50 yıldan beri yaşanmakta olan kentleşme hareketleri ve sanayileşme çabalan içinde, İstanbul yoğun bir kıyı tüketimi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu olayların sonucunda kentli su ile, geçmişte alışık olduğu ilişkiyi kuramamakta ve su yüzeyi ulaşımda temel ortam olma özelliğini kaybetmektedir. Bu anlamda, İstanbul kıyı metropolü için kent açık alan sisteminin en önemli parçasını oluşturacak olan kıyı mekanlarının organizasyonu ile geçmişteki imajlarının devam ettirilmesi bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Dolgu alanlar açısından konu ele alındığında, İstanbul sahil bandı gibi; girintileri, uzantılan, çıkmtılan, görsel açıdan devamlı değişim gösteren sayısız koy ve burunlan ile tarihsel ve kültürel bir kimliğe sahip olan kıyı alanlarında, dolgu alanlarının kimlik kaybına veya zararına yol açması mümkündür. Ekolojik açıdan ise deniz ekosistemine olan etkileri yadsınamaz. Ancak bir toplumda yaşam kalitesinin en önemli göstergelerinden biri, mevcut kamusal servislerin etkinliğidir. Kamusal servislerin etkinliği denildiğinde, temel olarak eğitim, sağlık ve yeşil alanlar oalrak sıralanabilecek servislerin toplumun ihtiyaçlarım yanıtlama düzeyi anlaşılır. Hızlı kentleşme sebebiyle kent sisteminde değişiklikler yapılması zorunludur. Bu araştırmada, Marmara sahil bandında yer alan kıyı dolgu alanlan üzerinde yer alan yeşil alan düzenlemelerinin İstanbul yeşil alan sistemi içindeki yeri ve rekreasyonel açıdan katkılan üzerinde durulmuştur. Dolgu alanların kıyı kavramının bir parçası olduğu düşünülerek, kıyı kavramı ile ilgilli temel kavramlara açıklık getirilmesinin gereği duyulmuş, kıyı ile ilgili tanımlar ve profiller verilmiştir. Kıyı dolgu alanlarının yapım teknikleri üzerinde durularak dolgu yapım teknikleri ile ilgili yurt dışından örnekler verilmiştir. VUYeşil alan olarak değerlendirilecek olan dolgu alanlarında, başarılı ve sağlıklı yeşil alan düzenlemelerinin nasıl sağlanacağı sorusuna yanıt olarak, A.B.D'de çeşitli yarışmalarda ödül almış dolgu alan düzenleme örnekleri verilmiştir. Konu ülkemiz sınırlan içinde incelendiğinde, yasal açıdan bazı eksikliklerin dolgu alanlarda yapılabilecek başarılı çalışmaların önüne geçtiği anlaşılmaktadır. İstanbul sınırlan içinde inceleme yapıldığında ise Marmara kıyı bandında 61 km.uzunlukta dolgu alanların yer aldığı görülmektedir. Tez kapsamında, Anadolu ve Rumeli Yakası kıyılarında yer alan kıyı dolgu alanlan ilçeler bazında, içerdikleri donatı alanlan ve bunların alansal değerleri saptanarak incelenmiş, her ilçede, yakada ve son olarak da il genelinde m2ye düşen dolgu yeşil alan miktan hesaplanmıştır. Dolgu alanların kent açık sistemine olan alansal etkilerinin yanında tasarım özellikleri incelenmiş, her kıyı dolgu alanının sert ve yumuşak peyzaj değerlendirmesi yapılmıştır. Tez kapsamında yapılan incelemeler sonunda % 59,08'ı Anadolu yakasında, % 40,92'si ise Rumeli yakasında olmak üzere İstanbul'da toplam 2.825.445 m2 dolgu yeşil alam bulunduğu saptanmıştır. Bu durumda Istanbul şehrindeki toplam aktif yeşil alan miktarının 20.013.005 m2 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, toplam il yeşil alanının % 14,12'sinin dolgu alanlar ile yaratıldığım söylemek doğru olacaktır. İstanbul'da kişi basma düşen yeşil alan miktarının 2.18 m2 olduğu düşünülürse, 0,3 m21ik değeri ile dolgu alanların, İstanbul yeşil alan sistemi içindeki yeri anlaşılacaktır. İstanbul Metropoliteni için önemli bir yeşil alan rezervi olan bu yeni kentsel alanlarda; yasal ve yönetsel süreç ile planlama, uygulama ve denetleme aşamalarından kaynaklı sorunlar olduğu saptanmış, ilgili açıklamalara tezin son bölümü olan sonuç ve öneriler kısmında yer verilmiştir. vın
Özet (Çeviri)
ANALYZING LAND FILL ON THE COAST LINE OF ISTANBUL IN TERMS OF LANDSCAPE PLANNING SUMMARY Along the history the increasing importance of Istanbul established at the point connecting two continents is the result of superiorities which the specific location of Istanbul provided The composition of natural features and its cultural inheritance strengthens the image of“ Istanbul - Aqua City”. First settlings of Istanbul were occured in the water shores and the relations provided through the water way. Bosphorous shores of the city during the Ottoman Reign were picnic site and walkthrough fields. Yet because of urbanization movements and industrialization efforts lived for last fifty years, Istanbul faced the shore consumption intensely. Conclusively today, urban people are not capable to institute the relation which they used to have in the retrospect and surface of the water have lost the aspect of being basic means in the transport In this context the maintenance of historical images of shores with their organization, which compose primary part of urban open field system for the Istanbul shore metropolitan emerges as an obligation. When the issue is dealt with filled areas, it is possible that field areas may lead to loss and damage of identification on the shore lands such as Istanbul coastline which have historical and cultural identification with the several villages, head lands varying sustaindly from the view point of depression, extension and protrusions. It can not be denied the effects to marital ecological system from ecological point. However one of most essential parameters of life quality in a society is efficiency of existing public services. In other words by this wording, it is undestood the meeting level of society's needs such as basically education, health and green areas in a sequence. In connection with the rapid urbanization some changes are obliged to materialize in the city life in order to find solutions for improving problems. In this research, it is emphasized the importance and recreational contribution to Istanbul landscape system, of green areas arrangements covering shore field areas of Marmara coastline.By the thought of that filled areas are some parts of shore concept, it is needed to clarify the primary concepts relating with shore concept, thus relevant definitions and profiles are given. By emphasizing filled coast areas making techniques, some examples related to filler making techniques are given from abroad. IXFilled areas arrangement examples awarded in various contests in U.S. A are given as an answer of how the successful and healty green field arrangements would be provided on the filled coast areas to be accounted as green area. When the issue is looked over in the borders of our country it is understood that some deficiencies from the legal point hinder the successful works to be made on the filled coast areas. It is seen that a filled coast area of 61 km. length is subsisting on the Marmara coastline of Istanbul borders. In the scope of thesis, current filled coast areas of both Anatolian and European Side have been examined on the basis of counties and by rendering reinforcement areas and site values so the green area quantity per m2 has been calculated for each county, each side and eventually around the city. Designing features are also examined beside the field effect of filler to urban open system and hard and soft landscape assessment of each shore filled area have been made. In consequence of research within the study it was determined that Istanbul has filled green areas of total 2,825,445 m2 of which 59.08 % is subsisted in Anatolia Side and 40.92 % in European Side. Thus from the point of view of total active green area existing in the metropolitan of Istanbul it shall be true to articulate that 14.12 % of total city green area has been created through filled coast areas. From the standpoint of green area shared per person is 2.18 m2, the importance of filled coast area with ite share of 0.3 m2 in the green areas system of Istanbul is better understood. In these new urban areas where are primary green field reserve of Metropolitan City of Istanbul, some problems are determined to be arisen from legal and management process and planning, application and surveying stages, relevant descriptions are depicted in the conclusion and suggestions of the thesis.