Büyükşehirlerde egzersiz bağımlılığının çocukluk çağı yaşantılarıyla olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of exercise addiction with childhood experiences in metropolitan cities
  1. Tez No: 907190
  2. Yazar: BEYZA TÜZLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Egzersiz bağımlılığı, bireyin yapması gerekenden çok daha fazla sürede, sıklıkta egzersiz yaptığı, mental ve bedensel olarak aşırı ve saplantılı bir şekilde egzersiz yapmaktan dolayı zarara uğradığı ve sağlığının etkilendiği bir bağımlılık türüdür. Diğer davranışsal bağımlılıklarda olduğu gibi egzersiz bağımlılığı da bazı sosyodemografik verilerle ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada büyükşehirden seçilen örneklemde 2737 kişi ile çalışılmış ve egzersiz bağımlılığının çocukluk çağı yaşantıları ile olan ilişkisi ve egzersiz bağımlılığının sosyodemografik veriler ile olan ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma, pandemi koşulları sebebiyle sosyal medya platformlarından yürütülmüş ve https://humanitions.org/ isimli bir platform oluşturulmuştur, 15 yaş üstü bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Çocukluk Çağı Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için Tek Yönlü Anova, Korelasyon Testi ve T-testi uygulanmıştır. Çalışma sonucuna göre, egzersiz bağımlılığı ile 29 yaş ve daha genç katılımcıların (M= 18.73), ortaokul eğitim düzeyindeki katılımcıların (M= 18.87), bekar katılımcıların (M= 18.86), asgari ücret (M= 18.94), asgari ücret – 4000 (M=18.51) ve geliri olmayan (M= 18.61) katılımcıların sonuçları anlamlı bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ve egzersiz bağımlılığı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Egzersiz bağımlılığı, yeni yeni çalışılan bir konu olmakla birlikte Türkiye'de bu konu üzerinde araştırmalar yapılması ve yeni bilgilerin keşfedilmesi ile dahada geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Exercise addiction is a type of addiction in which the individual exercises more often than he should, mentally and physically, suffers damage due to excessive and obsessive exercise, and his health is affected. As with other behavioral addictions, exercise addiction was also associated with some sociodemographic data. In this study, 2737 people were studied in a sample selected from the metropolitan city and it was aimed to investigate the relationship between exercise addiction and childhood experiences and the relationship between exercise addiction and sociodemographic data. For these purposes, the study was carried out from social media platforms due to pandemic conditions and a platform called https://humanitions.org/ was created, individuals over the age of 15 were included in the study. Sociodemographic Information Form, Exercise Addiction Scale and Childhood Experiences Scale were administered to the participants. One-way Anova, Correlation Test and T-test were applied for the analysis of the data. According to the result, participants aged 29 and younger with exercise addiction (M= 18.73), participants with secondary education level (M= 18.87), single participants (M= 18.86), minimum wage (M= 18.94), minimum wage – 4000 (M= 18.51) and the results of the participants without income (M= 18.61) were found to be significant. No relationship was found between childhood traumas and exercise addiction. Although exercise addiction is a newly researched subject, it can be further developed by conducting research and discovering new information on this subject in Turkey.