Duygusal yeme bağımlılığının davranışsal inhibisyon/aktivasyon sistemiyle olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the emotional eating addiction and behavioral inhibition / activation system
- Tez No: 907191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeme bağımlılığı ve davranışsal inhibisyon/aktivasyon sistemi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Elde edilecek sonuçlar davranışsal inhibisyon/aktivasyon düzeyinin duygusal yeme bağımlılığı üzerine etkisinin olup olmadığına dair literatüre bir katkı sunabilecektir. Bu çalışmada TURBAHAR COVID-19 projesi için dizayn edilen özel bir dijital platform aracılığı ile veriler toplanmıştır. Örneklem seçimi kar topu yaklaşımı ile yapılmış olup, 2020 Aralık ayından – 2021 Şubat ayına kadar sürmüştür. TURBAHAR COVID-19 Çalışmasına Türkiye genelinde dahil olan farklı yaş gruplarından 14 567 kişiden oluşan örneklemin %67,6'i kadın (N= 9855), %32,3'ü erkektir (N= 4712). Katılımcılara; Duygusal Yeme Ölçeği, Davranışsal İnhibisyon ve Aktivasyon Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Betimsel istatistiklerin yanı sıra verilerin analizinde; tek örneklem t testi, korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların duygusal yeme puanlarının, ödüle duyarlılık puanlarının, eğlence arayışı puanlarının ve dürtü puanlarının erkeklere göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınların inhibisyon puanlarının erkeklere göre yüksek olması anlamlı olarak bulunmamıştır. Katılımcıların 'Duygusal Yeme Puanı' ile 'Dis-Das Ödül Duyarlılığı', 'Dis Das Eğlence Arayışı', 'Dis-Das Dürtü' ve 'Dis-Das İnhibisyon' arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship between food addiction and behavioral inhibition/activation system. The results to be obtained will be able to contribute to the literature on whether the level of behavioral inhibition/activation has an effect on emotional eating addiction. In this study, data were collected through a special digital platform designed for the TURBAHAR COVID-19 project. Snowball Sampling was used for sample selection and lasted from December 2020 to February 2021. Of the 14 567 people from different age groups included in the TURBAHAR COVID-19 Study across Turkey, 67,6% were female (N= 9855) and 32,3% were male (N= 4712). Emotional Eating Scale, Behavioral Inhibition and Activation Scale, and Sociodemographic Information Form were applied to the participants. In addition to descriptive statistics, one-sample t-test, correlation analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in data analysis. According to the research results; It was found significant that women's emotional eating scores, reward sensitivity scores, fun seeking scores and impulse scores were higher than men's. It is statistically not significant that women's inhibition scores were higher than men's. A high level of positive correlation was found between the participants' Emotional Eating Score and 'BIS-BAS Reward Sensitivity', 'BIS/BAS Fun Seeking', 'BIS/BAS Impulse' and 'BIS/BAS Inhibition'.