Çocuk gelişimi uzmanlarının okul öncesi öğretmenlerinin ve özel eğitim öğretmenlerinin yaratıcı kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the creative personality characteristics of child development specialists, preschool teachers and special education teachers
  1. Tez No: 907195
  2. Yazar: HEVAL ÖZYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada çocuk gelişimi uzmanlarının okul öncesi öğretmenlerinin ve özel eğitim öğretmenlerinin yaratıcı kişilik özellikleri karşılaştırılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde devlet ve özel kurumlarda görevli olan Çocuk Gelişimi Uzmanları, Okul Öncesi Öğretmenleri ve Özel Eğitim Bölümü Öğretmenleri arasından araştırmaya katılmayı kabul eden ve anketi yanıtlayan 208 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmaya 41 erkek (%19,68) ve 167 kadın (%80,32) katılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu ile Şahin ve Danışman (2017) tarafından geliştirilmiş olan Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veri toplama aracından elde edilen bulguların istatistiksel analizi SPSS 25.00 programı ile yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların yaş, mesleki deneyim ve meslek değişkenine göre yaratıcılık kişilik özellikleri puanlarında anlamlı bir farklılık olduğu ve bu değişkenlerin katılımcıların kendi algılarına göre yaratıcı kişilik özellikleri düzeylerini etkilediği, cinsiyet ve okul öncesi eğitimi alma değişkenine göre anlamlı farklılık olmadığı ve bu değişkenlerin katılımcıların kendi algılarına göre yaratıcı kişilik özellikleri düzeylerini etkilemediği saptanmıştır. Aynı zamanda çocuk gelişimi uzmanları, okul öncesi öğretmenleri ve özel eğitim öğretmenlerinden oluşan katılımcıların yüksek düzeyde yaratıcı kişilik özelliklerine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the creative personality traits of child development specialists, preschool teachers and special education teachers were compared. The research was conducted with 208 participants who accepted to participate in the research and answered the questionnaire among Child Development Specialists, Preschool Teachers and Special Education Department Teachers working in public and private institutions in Istanbul. In the research, the Demographic Information Form created by the researcher and the Creative Personality Traits Scale developed by Şahin and Danışman (2017) were used as data collection tools. Statistical analysis of the findings obtained from the data collection tool was performed with the SPSS 25.00 program. As a result of the study, there was a significant difference in the creativity personality traits scores of the participants according to the age, professional experience and occupation variable and these variables affected the creative personality traits levels according to the participants' perceptions, there was no significant difference according to the gender and preschool education variable, and these variables were determined according to the perceptions of the participants themselves. It was found that it did not affect the levels of creative personality traits. At the same time, it was determined that the participants, consisting of child development specialists, preschool teachers and special education teachers, had a high level of creative personality traits.