Edirne ili Meriç deltası odonata faunası
Odonata fauna of Meric delta in Edirne province
- Tez No: 426785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN HACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Trakya Bölgesi Edirne İli Meriç Deltası Odonata faunasının tespitine yönelik yapılan araştırma, 2014 ve 2015 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında lagün, göl, gölet ve nehir gibi çeşitli sulak alanlarda belirlenen 16 farklı lokalitede sürdürülmüştür. Araştırma kapsamında, 12'si Zygoptera alttakımına ve 18'i Anisoptera alttakımına ait olmak üzere toplam 30 Odonata türü kayıt edilmiştir. Araştırmada tespit edilen türlerden, Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758 araştırma bölgesi için yeni olmakla birlikte Trakya Bölgesi için de yeni kayıt özelliğindedir. Ayrıca, Calopterx splendens (Harris, 1782), Lestes dryas Kirby, 1890, Lestes macrostigma (Eversmann, 1836), Coenagrion puella (Linnaeus, 1758), Coenagrion pulchellum (Vander Linden, 1825), Coenagrion scitulum (Rambur, 1842), Enallagma cyathigerum (Charpentier, 1840), Ischnura pumilio (Charpentier, 1825), Aeshna affinis Vander Linden, 1820, Aeshna isoceles (Müller, 1767), Anax imperator Leach, 1815, Lindenia tetraphylla (Vander Linden, 1825), Libellula depressa Linnaeus, 1758, Libellula fulva Müller, 1764, Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758, Orthetrum brunneum (Fonscolombe, 1837) ve Sympetrum meridionale (Sélys, 1841) türleri Meriç Deltası için yeni kayıt olarak tespit edilen türlerdir. Bu türlerden, L. macrostigma ve Lindenia tetraphylla Avrupa Odonatlarının IUCN Kırmızı listesine göre VU (Duyarlı) statüsünde, Coenagrion pulchellum ise Akdeniz Bölgesi Odonatlarının Kırmızı listesinde NT (Tehdite yakın) statüsünde değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde; Trakya Bölgesi'nde daha önce tespit edilen 26 cinse ait 56 Odonata tür sayısı, bölge için yeni bir kayıdın ilavesiyle 57 türe çıkmıştır. Şimdiye kadar Meriç Deltası Odonata faunası 15 tür ile temsil edilirken, araştırma bölgesinden kayıtlanan 18 yeni türün ilave edilmesi ile bu sayı 33'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Of these species, L. macrostigma and L. tetraphylla are evaluated in VU status according of European Odonates IUCN Red List, and C. pulchellum in NT status according to Red List of Mediterranean Odonates. When the overall results obtained during the study were evaluated, it appeared that the number of the species of Odonate fauna of Turkish Thrace was increased from 56 to 57 with addition of the current new record for the region. While Odonata Fauna of Meriç Delta was represented so far by 15 species, this number was increased to 33 with addition of 18 new species recorded from the study area. This study, which was performed in order to determine Odonata Fauna of Meriç Delta in Edirne province of Turkish Thrace Region, was performed during summer and autumn periods of 2014 and 2015 in 16 different localities chosen in various wetlands such as lagunes, lakes, ponds and rivers. A total of 30 Odonate species, of which 12 belong to Zygoptera suborder and 18 belong to Anisoptera suborder, were recorded during the study. Among the species identified, Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758, is a new record for both the study area and Turkish Thrace Region. In addition, Calopterx splendens (Harris, 1782), Lestes dryas Kirby, 1890, Lestes macrostigma (Eversmann, 1836), Coenagrion puella (Linnaeus, 1758), Coenagrion pulchellum (Vander Linden, 1825), Coenagrion scitulum (Rambur, 1842), Enallagma cyathigerum (Charpentier, 1840), Ischnura pumilio (Charpentier, 1825), Aeshna affinis Vander Linden, 1820, Aeshna isoceles (Müller, 1767), Anax imperator Leach, 1815, Lindenia tetraphylla (Vander Linden, 1825), Libellula depressa Linnaeus, 1758, Libellula fulva Müller, 1764, Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758, Orthetrum brunneum (Fonscolombe, 1837) and Sympetrum meridionale (Sélys, 1841) are the species determined as new records for Meriç Delta.