Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda sarkopeninin rektus femoris ve anterior tibialis kasları ekointensite bulguları ile değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of echointensity in rectus femoris and anterior tibialis muscles as a marker of sarcopenia in patients with chronic renal failure
- Tez No: 907200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DAĞISTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İskelet kası, proteinlerin yanı sıra, yağ hücreleri ve fibröz doku gibi kasılmayan elementlerden oluşur. B-mod ultrasonografi görüntüleri, değişen seviyelerde ekojenite sağlar; iskelet kası hipoekoik, kas içi yağ ve fibröz doku hiperekoik olarak görünür. Ekointensite (Eİ) olabildiğince subkutan ve fibröz dokuyu dışlamaya çalışılarak, kas dokusunun etrafına bir kutu veya çokgen çizilerek manuel olarak belirlenen, belirli bir alanındaki (region of interest; ROİ) ortalama piksel yoğunluğunu, Image-J gibi bazı bilgisayar programları yardımı ile belirlenmesidir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan Kronik böbrek hastalığı (KBH) tanılı hastalar, diyet kısıtlamaları ve azalmış fiziksel aktivite gibi çeşitli sebeplerle artmış sarkopeni riski altındadır. Sarkopeni, yaşla ilişkili olarak progresif kas ve beraberinde kas hacim kaybı sonucunda performans kaybı ile tanımlanır. Çalışmamızda hemodiyaliz programı ile takip edilen KBH tanılı hastalarda sarkopeninin Eİ ile ilişkisini araştırması amaçlanmıştır. Vaka grubu olarak hemodiyaliz ünitesinde takipli 38 hasta, kontrol grubu olarak hemodiyaliz ihtiyacı olmayan 37 hasta belirlendi. Ciddi nöropati, inme sekeli, ampütasyon öyküsü, ciddi kronik obstrüktif akciğer hastalığı, Parkinson, aktif malignite öyküsü, ciddi iskelet deformitesi, genetik/edinsel kas ve konnektif bağ dokusu hastalığına bağlı son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar ve AIDS tanılı hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Vaka grubundaki Eİ değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Eİ değerleri ile düzeltilmiş Eİ ölçümleri arasında pozitif; el kavrama testi sonuçları ile negatif korelasyon olduğunu saptandı. El kavrama testi cut-off değerlerine göre sarkopenik kabul edilen hastalarda Eİ değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğunu belirlendi. Yaş, cinsiyet,VKİ ve GFR'nin Eİ değerini belirleyen bağımsız faktörler olduğu belirlendi. Sarkopeni değerlendirimesinde rektus femoris (RF) kasının Eİ değerinin anterior tibialis kasına göre daha iyi belirteç olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Besides proteins, skeletal muscle consists of non-contractile elements such as fat cells and fibrous tissue. B-mode ultrasonography images provide varying levels of echogenicity (EI); Skeletal muscle appears hypoechoic, while intramuscular fat and fibrous tissue appear hyperechoic. EI is the determination of the average pixel density in a certain area (ROI), which is determined manually by drawing a box or polygon around the muscle tissue, by trying to exclude subcutaneous and fibrous tissue as much as possible, with the help of some computer programs such as Image-J. Patients diagnosed with Chronic Kidney Disease (CKD), which is an important public problem, are at increased risk of sarcopenia due to various reasons such as dietary restrictions and decreased physical activity. Sarcopenia is defined by progressive loss of muscle and performance because of loss of muscle volume associated with age. In this study, it was aimed to investigate the relationship between sarcopenia and EI in patients followed up with hemodialysis program for CKD. 38 patients who were followed up in hemodialysis unit were determined as case group, 37 patients who did not need hemodialysis as control group. Patients with severe neuropathy, stroke sequelae, history of amputation, severe chronic obstructive pulmonary disease, Parkinson's disease, history of active malignancy, severe skeletal deformity, end-stage renal disease due to genetic/acquired muscle and connective tissue disease, and AIDS patients were not included in the study. EI values in the case group were higher than control group. Positive between measured EI values and corrected EI values; it was determined that there was a negative correlation with hand grip test results. It was determined that EI values were statistically significantly higher. It was determined that age, gender, BMI and GFR were independent factors that determined the value of EI. In the evaluation of sarcopenia, it was determined that the EI values of the rectus femoris (RF) muscle were a better predictor than the anterior tibialis muscle.