Retrograd kavitelerde farklı kök kanal dolgu patlarının uzaklaştırılabilirliğinin mikro bt ile incelenmesi: in vitro çalışma
Evaluation of the removability of two different root canal sealers in retrograde cavities with micro-ct: an in vitro study
  1. Tez No: 907219
  2. Yazar: ÖZGE BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, retrograd kavitelerde AH Plus rezin ve AH Plus biyoseramik esaslı kanal patının ultrasonik enstrümantasyon ile dentin yüzeyinden uzaklaştırılma etkinliğini değerlendirmek ve retrograd kavitenin %17 EDTA solüsyonu ile irrigasyonunun materyal uzaklaştırmaya etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 32 adet çekilmiş daimi alt premolar diş 35.04'e kadar şekillendirildi ve 1. grup biyoseramik, 2. grup rezin esaslı pat ile dolduruldu. Ardından hazırlanan alt çene modeli kullanılarak dişlerin apikal 3mm'si rezeke edildi ve ilk mikro BT taraması için gönderildi. Taramadan sonra örnekler EDTA ve serum fizyolojik olmak üzere irrigasyon solüsyonuna göre rastgele 2 gruba daha ayrıldı. Rezeke edilen dişlere retrograd kaviteler hazırlandı ve irrigasyon yapıldı, preparasyon süreleri dijital kronometre ile kaydedildi. Sonrasında dişler 2. mikro BT taraması için tekrar gönderildi. Görüntüler DataViewer yazılımında pozisyonlandırılıp CTAn yazılımı ile incelendi. Kalan materyal hacmi (mm³) ölçülerek uzaklaştırılamayan madde miktarı yüzde olarak ifade edildi. Kalan dolgu maddesinin gruplar içinde ve gruplar arasındaki yüzde farklılıkları sırasıyla bağımsız örneklem shapiro wilk testi, kruskal wallis, bağımsız örneklem t testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Kanal dolgu patı türleri arasında anlamlı fark görülmedi(p≥0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of AH Plus resin and AH Plus bioceramic-based root canal sealer removal from the dentin surface using ultrasonic instrumentation in retrograde cavities and to investigate the effect of irrigation of the retrograde cavity with 17% EDTA solution on material removal. Materials and Methods: In this study, 32 mandibular premolar teeth were prepared up to 35.04 and filled with bioceramic paste in the first group and resin-based in the second group. The apical 3 mm of the teeth were resected and sent for the first micro CT scan. After, the samples were randomly divided into 2 more groups according to the irrigation solution. Retrograde cavities were prepared and irrigated for the resected teeth, and the preparation times were recorded with a digital stopwatch. Then, the teeth were sent for the second micro CT scan. The images were positioned in the DataViewer software and the CTAn software. The remaining material volume (mm³) was measured and the amount of material that could not be removed was expressed as a percentage. The percentage differences of the remaining filling material within and between the groups were compared statistically using the Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, and independent sample t test. Results: There was no significant difference between the root canal sealer types (p>0.05). Instrumentation time was significantly shorter in the resin group (p0.05). Conclusion: Using ultrasonic instrumentation under magnification and illumination systems can remove a large amount of filling material. AH Plus resin sealer may provide an advantage in cases requiring surgery due to its significantly shorter removal time.